LAB Orkester tahab avardada klassikalist kontserdikultuuri

2 minutit

Paar aastat tagasi loodud projektiorkester LAB Orkester tõi Mederi saalis publiku ette kava „Sümfoonia solistidele” XIX sajandi sümfoonilise muusikaga. Kavas olid Mendelssohni „Suveöö unenäo” avamäng, Fauré „Pavaan” ja avaosad Beethoveni 3. sümfooniast ning Schuberti 8. sümfooniast. Kogu kava oli seatud ebakonventsionaalsele kammerkoosseisule, nii esitasid näiteks Schuberti „Lõpetamata” sümfooniat klaverikvintett, akordion ja kontrabass.
Kollektiivi dirigendi Tanel Nurga sõnutsi on LAB Orkestri eesmärk murda barjäär publiku ja muusiku vahel, pakkudes teistmoodi muusikaelamusi ja vahetumaid kokkupuuteid orkestrantidega. Nad on näiteks asetanud kuulajad oma kontsertidel istuma lavale muusikute kõrvale ning tutvustanud muusikainstrumente ja klassikalist muusikat koolikontsertidel. LAB Orkestril on noor koosseis, kuhu kuuluvad TMKK ja Otsa kooli õpilased ning muusikaakadeemia tudengid. Soovijatel on võimalus orkestri kodulehe kaudu samuti mängijaks kandideerida.
LAB Orkestri kontsertidele on oodatud kõik, eriti need, kes pole klassikalise muusikaga sinasõbrad. Edasised ettevõtmised sõltuvad rahalistest võimalustest. Järgmisena on plaanis teostada kontsert „Võtke istet!”, kus kuulajad viibivad saalis vabalt valitud asendis (nt istuvad padjal või pikutavad). Nurga sõnul ei kaasne „põrandakontserdiga” ilmtingimata meditatiivne muusika, niimoodi võib kuulata ka klassikalist muusikat. Nurk loodab, et see aitab vähendada kuulajate pingeid ja eba­mugavust kontserdisituatsiooni suhtes.
LAB Orkestri eestvedajana ei tee Nurk ambitsioonikaid plaane, ent on lootusrikas. Neile, kes selle orkestri tegemistest pole veel kuulnud, paneb Nurk südamele, et uusi ideid ja tundmatuid tegijaid ei tasu peljata. „Mis maksab, on idee. Kui ideed juba varases järgus hinnata ja sellega kaasa tulla, paraneb pikapeale ka teostus,” julgustab Nurk.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp