Kuues Viru Folk keskendub Rootsi kultuurile

3 minutit

Noort Rootsi folkmuusikakoolkonda esindab Skenet (SE), mis võtab eeskuju nii vanadest rootsi viiuldajatest, Pink Floydist, 70ndate diskost kui ka elektroonilisest muusikast. Saxtas (SE) toob festivalile Rootsi saksofonide kõla, viljeledes Skandinaavia folkmuusikat. Öisesse Käsmu toob maagiat The Northern Light Experience (SE/UK). Hardangeri viiulil ja bouzoukil esinevadThomas & Guro (SE/NO).

Eesti ja Rootsi koostööle on üles ehitatud ka laulva keelpillikvarteti STRÅF ja poeedi Doris Kareva ühine luulekontsert ning Tuulikki Bartosiki Trio. Ehtveneliku huumoriga pitsitatud segu folgist, pungist, rockist ning filmi- ja multifilmi linateostest jõuab Käsmu publiku ette oivalise Otava Yo (RU) esituses. Maagilise meloodiaga Foxtails Brigade (US) esitab põnevat segu erinevatest muusikastiilidest. Kuratlikult andekas Mari Kalkun koos Runoruniga (EE/FI) tähistab oma kontsertkavaga “Tii ilo” teel olemist.

Loomulikult on kohal ka Eesti folkmuusika paremik: pärimusmuusikat ja improvisatsioonilist jazzi miksiv Paabel; Tenfold Rabbit, kes oma mõnusalt omanäolisele rockmuusikastiilile on lisanud akordioni, suupilli, ukulele ja resonaatorkitarri; eksklusiivselt peale pikki aastaid täiskoosseisus esinev Folkmill; möirgav Metsatöll; folk-fusionlik Triinu Taul Bänd; Mari Pokinen, kes on poeetiline sõnas ja lihtne helis; Tom Valsberg, kes koos sõpradega peamiselt Skandinaavia aga ka Keldi, India ning Lõuna-Ameerika põlisrahvaste väelaule ja maaema laule esitab; kõigevägevamad Zetod, kel täitub tänavu 10 tegutsemisaastat; Marko Matvere & VLÜ, kes esitavad seekord Rootsi kuulsa trubaduuri ja helilooja Evert Taube lugusid; väsimatud Ukerdajad jpt.

Nagu ikka, on programmis ruumi jäetud ka mitmetele põnevatele projektidele: Mustonen-Sooäär-Remmel-Ruben’i ühislooming barokist, jazzist, keskajast ja ragast; teravaid riime pakkuvad Urvaste laulik, elav klassik Contra versus Tartu noor, kartmatu, emotsionaalne luuletaja Sten Õitspuu; The Doors Tribute Band, kus solistideks Taavi Peterson, Mikk Tammepõld ja Robert Linna; Jaak Johanson, Ain Agan, Krista Citra Joonas & Mai Agan “Kokkukukkumine”, kus väga oskuslik pillivaldamine kohtub spontaansete oma-laulude ja oma-viisidega; menuansambli Collage tribuut, kus kaasategevad Olav Ehala ansambel ja Maire Eliste Muusikakool; suurejooneline lõpukontsert “Virumaa laul” jpm.

KÄFFi ehk Käsmu Filmi- ja Fotoprogrammi keskmes on dokumentaalfilmid rootslastest ja Rootsi muusikast. Sarnaselt kogu Viru Folgiga on ka tänavune Keskkonnaprogramm Rootsi sugemetega.1

Rootsi hõngu toovad Käsmu ajaloolane Ain Mäesalu, kes pajatab muinasaegsete eestlaste ja rootslaste suhetest ning Käsmu Meremuuseumi juhataja Aarne Vaik, kes kergitab saladuskatet eesti viikingite võidukäigult Rootsi, Sigtuna linna alla. Vaigu juhendamisel saavad huvilised teha ringkäigu ka Meremuuseumis.

Keskkonnaprogrammi tõmbenumbriks on KÄFFi (Käsmu filmi- ja fotoprogrammi) ja Keskkonnaprogrammi koostöös esilinastuv Hendrik Relve dokumentaalfilm “Metsa Poole” on esteetiliselt nauditav, rikkaliku pildiga täispikk dokumentaalfilm, mille ajaliseks teljeks on aastaring Eesti metsas ja inimese suhestumine metsaga eri aastaaegadel, viisil, mida aastatuhandeid siinmail on jälgitud.

Kõndimata ei tasu jätta ka traditsioonilisi loodusretki – neid tehakse festivalihommikuti ja pärastlõunatel. Arhailise meestelauluseltsi Lüü–Türri eestvõtmisel saab osa võtta pärimusretkedest läbi Käsmu ja õhtuhämaruses viib Triinu Tõrva rännakule nahkhiirte salapärasesse maailma.

Kogu keskkonnaprogramm on tasuta.

www.virufolk.ee

Viru Folk 9.-11. august.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp