Kuue keraamiku näitus „Savi mitu nägu” Kondase Keskuses

2 minutit

Kondase Keskuses avatakse kolmapäeval, 5. detsembril, kell 16 kuue keraamiku näitus „Savi mitu nägu”.

Kondase Keskuse neli galeriruumi täituvad kaheks kuuks keraamikaga. Kuus osalevat kunstnikku, Urmas Bereczki, Pille Kaleviste, Karin Kalman, Lauri Kilusk, Urmas Puhkan ja Kärt Seppel on erinevaid tehnikaid, materjale ja võtteid kasutades andnud savile oma isikupärase näo.
Urmas Bereczki abstraktsed vormid on valminud viimasel viiel aastal kõrgkuumussavidest, mis on põletatud osalt elektri- ja osalt puupõletusahjus. Mustast savist valminud tööd meenutavad oma orgaaniliste vormide ja iidsete tsivilisatsioonide vormikeelt imiteerivate kontuuridega justkui inimkujusid. Heledal taustal üksteise kõrval seisvate tumedate kujude vahele jääv tühi ruum moodustab omakorda abstraktseid kujusid.
Pille Kaleviste installatsioon koosneb paarikümnest veise keele kujulisest portselanvormist, söest ja niidist. Tehnikatest on kunstnik kasutanud vormivalu, raku-, elektri-, suitsu- ja puupõletust.
Karin Kalman esitab kollaaži erinevates puuahjudes põletatud töödest, kus rõhk on glasuurimata savipindade mängul, tule tööl ja erinevate savide kooskasutusel, kuhu kontrasti loomiseks on lisatud valge ja õhuline portselan (puu-, elektri- või gaasipõletus). Lisaks saab näha treitud portselanpeekrite sarja, kus sõltuvalt põletusest annavad ühed ja samad glasuurid erinevaid efekte.
Lauri Kilusk on pühendunud savi 3D-printimisele. Mõned töövõtted on lihtsamad, teised jälle nõuavad suuremat pühendumist ning jõuavad parameetrilise disaini ja programmeerimiseni. Digitaalne maailm pakub ülimat täpsust, kuid samas – materjalil on oma tahe ja ulmeliselt kaunid objektid ekraanil võivad reaalses maailmas vajuda ebamääraseks klombiks.
Urmas Puhkani installatiivne teos on tõukunud ühiskonna pingestatusest, närvilisuse vibratsioonist, mida on võimatu ignoreerida. Ta loob 3D-pliiatsi abil savist keskkonna, milles joonistuvad välja igapäevasuhete haprad jõujooned. Põletatud ja põletamata savi hakkavad ajapikku katkema, purunema ja teisenema ning seda protsessi on vaatajal võimalik jälgida.
Kärt Seppel esitleb suureformaadilisi käsitsi vormitud keraamilisi vorme. Kõrgkuumussavist ja jämedast šamotist, saviglasuuridega kaetud mahukad ja rasked tööd kannavad endas vastuolulist ideed lendamisest, õhus liikumise vabadusest, ekslemisest seotud silmade ja kukkumishirmust kärbitud tiibadega.
Keraamikanäitus on Viljandis avatud kuni 9. veebruarini 2019.

Kondase Keskus on detsembris avatud K-P 10-17, alates 16. jaanuarist K-L 10-17

Pikk 8, Viljandi 71003, Kondase Keskus

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp