Kuritöö

2 minutit
Kuula

Eestluse keerdunud lapikruumiline iseloom.  Strandberg 2006

Kroonik Henrikust oli eesti rahva eneseteadvusele üpris vähe kasu, kuni tema kirjapandut ei valatud ilukirjandusena rahvusliku omamüüdi osaks. Kirjanike abita ei oskaks me ehk tänapäevani Lembitut suureks riigi- ja aatemeheks ning Kaupot tüüpiliseks XIII sajandi kvislingiks pidada. Ajaloolased vaevad tänapäevani muistse vabadusvõitluse aja Vene ja Saksa anastusretkede kasu ja kahju Maa hõimudele, aga tänu Lauluisa vahendusele on raudmehed ja koerakoonlased salvestunud meie kultuurimällu ühemõtteliselt negatiivsete kangelastena.

Hea ja kurja vahele selge vahe tegemise õpetamine on ürgsest ajast olnud mütoloogia, kirjaoskuse päevil ka ilukirjanduse ülesanne olnud. Müüdiloomeks pole vaja oodata 700 ega ka 70 aastat. Usutav müüt saab alguse hetkest, mil faktid on teada.

Inimsusevastaste Kuritegude Uurimise Eesti Sihtasutus esitles eile raportite kogumiku esimest osa “Estonia 1940 – 1945: Reports of the Estonian International Commission for the Investigation of Crimes Against Humanity”, mis ei jää oma unikaalsuselt kommunistliku ja natsionaalsotsialistliku okupatsiooni kuritegeliku aja dokumenteerimisel alla Läti Henrikule. Et toonased kuriteod kiiremini koliksid meie argipäevast mütoloogilisse maailma, kus tegelased jaotuvad lõplikult hea ja kurja poolele, kuulutab kultuurileht Sirp välja uurimiskomisjoni raportite ainetel lühiproosavõistluse “Kuritöö”, peaauhinnaga 10 000 Eesti krooni. Võistluse võitja(d) teeb žürii teatavaks 1941. aasta juuniküüditamise aastapäeval 14. VI 2006, paremad tööd honoreeritakse ja avaldatakse 16. VI Sirbis.

Tingimused

Maksimaalne pikkus 20 000 tähemärki (tühikuteta)

Esitamise tähtaeg  31. V 2006

Tööd tuua või saata Sirbi toimetusse (võistlus “Kuritöö”, kultuurileht Sirp, Väike-Karja 12, 10503, Tallinn) suletud ümbrikus, kahes eksemplaris, mõlemad varustatud märgusõnaga; teises, sama märgusõnaga ümbrikus autori nimi ja andmed (aadress, meil, telefon).

Koguteos on saadaval hästi varustatud raamatukogudes ja -poodides, raportite kokkuvõtted ka veebiaadressil www.historycommission.ee.  Viimases hädas küsimused: kaarel@sirp.ee

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp