Kunstiteadlane Jüri Hain näitab kunsti oma kodust

2 minutit

31. oktoobril kell 16 avatakse Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis näitus „Jüri Hain. Kunsti minu kodust (1959-1979)”, kus saab näha maale, graafikat ja skulptuure tänaseks tuntud ja hinnatud kunstnikelt.

Süstemaatiliseks kunstikogujaks Jüri Hain ennast ei pea, ekspositsioon on valikuline ja põhirõhk langeb 1960-70ndate aastate loomingule. Siin on esindatud tollal juba küpsed kunstnikud Olga Terri, Peeter Ulas, Elmar Kits, Henn Roode, teisalt aga Mari Kurismaa, Jüri Palm, Vello Vinn, Olav Maran, Andres Tolts, Tõnis Vint jt., kes toona võisid ennast noorte tulijate hulka arvata.

Näitusel eksponeeritud maalid, graafika ja skulptuurid peegeldavad isiklikke subjektiivseid valikuid, nii kunstiteadlasele teosed kinkinud kunstnike kui ka Jüri Haini enda tööd. Tervikuna annab see omanäolise ülevaate eesti kunstist kahel aastakümnel.

Varakult välja kujunenud kunstihuvi viis Jüri Haini juba enne keskkooli lõpetamist graafikameister Voldemar Kanni juurde õpipoisiks. Sealt sai alguse tegutsemine kunstiväljal, mis on kestnud üle poole sajandi. Ühel eluperioodil töötas Jüri Hain Tallinna Kunstihoone graafikakojas, kus tema graafikaarmastus edasi arenes.

Jüri Haini koostöö Rahvusraamatukoguga algas juba 1960ndatel ning oli algselt seotud eksliibrisekoguga, laienedes hiljem raamatuillustratsioonile. 2000ndatel alustas ta Rahvusraamatukogu vanagraafika uurimist, mille tulemusena sündis mitu näitust ja kataloogi:
 
Euroopa 17. sajandi sügavtrükigraafika Eesti Rahvusraamatukogus, 2004
Euroopa 18. sajandi sügavtrükigraafika Eesti Rahvusraamatukogus, 2005
Sajand Eesti puugravüüri klotsidel, 2006
Eesti graafika 1900-1940 Eesti Rahvusraamatukogus, 2008
Pallaslaste maalikunst Eesti Rahvusraamatukogus, 2008.

Näitus Jüri Haini kunstikogust jääb avatuks 28. novembrini.
Olete oodatud!

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp