Kunstiklassika Eesti Rahva Muuseumis

2 minutit

Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) näitusel „Korraks koju“ on esindatud valik 20. sajandi algupoolel muuseumi kogudesse kuulunud esemeid, sealhulgas teoseid tuntud eesti ja baltisaksa kunstnikelt.

20. sajandi algusaastatel kuulus Eesti Rahva Muuseumi prioriteetide hulka ka eesti kunsti kogumine ja selle tutvustamine – esimesed selleteemalised arutelud toimusid juba asutamiskoosolekul 1909. aastal. Rahalise kitsikuse tõttu, mis takistas kunsti ostmist, sai alguse tava kunstnike töid näitustel välja panna, mis jätkus ka hiljem, kui olid juba tekkinud võimalused kunstiteoste ostmiseks. Nii töötaski muuseumi kunstiosakond, mille tegevust vedas pikka aega kunstnik Aleksander Tassa, kuni II maailmasõjani omapärasel moel ühtaegu muuseumi ja galeriina, olles armastatud paigaks tavakülastajate kõrval ka paljudele pallaslastele ning teistele kunstnikele.

1922. aastal saadi Eesti Rahva Muuseumi käsutusse Raadi loss, milles olnud ekspositsioonist moodustasidki suurima osa kunstiteosed. Mitmed näitusel „Korraks koju“ eksponeeritud tööd on rippunud ka Raadi lossi seintel, teiste hulgas Johann Köleri „Kristus ristil“ ja Nikolai Triigi „Erna Villmeri portree“. Näitusel näeme mitmeid muuseumi kogude arenguloos olulisel kohal olnud teoseid, näiteks üks esimesi muuseumile annetatud teoseid – Ants Laikmaa „Vana Aitsam“ või 1920. aastate alguse eesti kunsti osakaalu tõstmiseks tehtud kunstioste iseloomustav Konrad Mägi „Saadjärv. Äksi kirik“. Lisaks eesti kunstnikele koguti ka baltisaksa autorite töid, millest mõned iseloomulikud näited on samuti näitusel „Korraks koju“ eksponeeritud.

Võimuvahetuse järel 1940. aastal muuseum riigistati ning jagati kaheks eraldiseisvaks muuseumiks (Riiklik Etnograafiamuuseum ja Riiklik Kirjandusmuuseum). Sellega seoses eraldati järgnevatel aastatel muuseumi kogudest kunstiteosed, millest enamiku võime tänapäeval leida Eesti Kunstimuuseumist ja Tartu Kunstimuuseumist.

Peale kunstiklassika saab näitusel uudistada ka muud varem Eesti Rahva Muuseumi kogudesse kuulunut, näiteks baltisaksa maadeuurijate kollektsioone ja käsikirju ning poliitilise ajalooga seotud museaale, nagu Tartu rahukonverentsi mööbel või baltisaksa üliõpilaskorporatsioonide esemeid.

Näitus on avatud ERMi näitusemajas (Kuperjanovi 9, Tartu) T-P 11.00–18.00.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp