Kumu kutsub näituse „Pimeduskiirus ja teised lood” finissage’ile

3 minutit

Pühapäeval, 30. septembril esinevad Kumu kunstimuuseumi auditooriumis näituse „Pimeduskiirus ja teised lood” lõpuüritusel muusikakriitik ja õppejõud Tõnis Kahu ning kirjandusteadlane Jaak Tomberg. Finissage paneb punkti terve suve avatud olnud näitusele, kus oma töid esitavad Soome, Läti ja Eesti kaasaegsed kunstnikud. Finissage’il osalemine muuseumipiletiga.

Kell 15 vaatleb Jaak Tomberg ettekandes „Sündmuste horisont ja teaduslik-fantastiline tänapäev” J. G. Ballardi sissejuhatust romaanile „Crash” ning William Gibsoni uue sajandi proosat. Samuti heidab ta teaduslik-fantastilise pilgu tehnokultuursele tänapäevale, mille „sündmuste horisont” paistab olevat oleviku ümber otsustavalt koomale tõmmanud.

Jaak Tomberg, PhD (sünd 1980) on eesti kirjandusteadlane ja -kriitik, kes töötab teadurina Eesti Kirjandusmuuseumis ning annab loenguid Tartu Ülikoolis. Tombergi peamised uurimisvaldkonnad on kirjandusteooria ja ulmekirjandus, süvitsi tegeleb ta reaalsuse ja fiktsiooni vahekorra uurimise ning fiktsiooni filosoofilise mõtestamisega. Tomberg on aktiivselt tegelenud küberpungi kultuuri importimise ning mõtestamisega. Lisaks teadustööle on Tomberg tõlkinud ilukirjandust, sh William Gibsonit ja kirjandusteooriat, kirjutanud näidendeid ja kirjanduskriitikat.

Kell 17 räägib Tõnis Kahu süngetest teemadest muusikas. Tõnis Kahu (sünd 1962) on teenekas muusikakriitik, õppejõud ja DJ. Kahu kirjutab Eesti Ekspressile plaadiarvustusi ning annab loenguid mitmetes õppeasutustes (Tallinna Ülikool, Eesti Kunstiakadeemia). Kahu peamisteks teemadeks on nüüdiskultuur ja popmuusika. Viimase eest seisab ta apologeedina, analüüsides, mõtestades ja tutvustades kohalikule kuulajaskonnale selle kultuuriniši suundi ning iseärasusi. Kahu on avaldanud raamatu „Viis + sõnad. 40 Eesti parimat poplugu. Isiklik”.

Soomes selle aasta mais suletud ja nüüd Eestis eksponeeritud näituse „Pimeduskiirus” kuraator ja kontseptsiooni autor on Soome valguskunstnik Jaakko Niemelä. Tema juhendamisel toimus 2011. aastal workshop, milles kaks Eesti, Läti ja Soome noort kunstnikku tegelesid valguskunstiga. Projektis esindavad Eestit Timo Toots ja Karel Koplimets, Lätit Kate Krolle ja Katrina Sauškina ning Soomet Anna Hyrkkänen ja Paula Lehtonen.

Eha Komissarovi initsieeritud sama teemat tõlgendavas väljapanekus „Teised lood” eksponeerivad oma töid kunstnikud Kristi Kongi, Jevgeni Zolotko, Ivar Veermäe, Liina Siib, Soome kunstnike grupp IC-98 koosseisus Patrik Söderlund ja Visa Suonpää, Kristiina Hansen & Johannes Säre ning Neeme Külm koostöös Ülo Kriguli, Liisi Eesmaa, Anu Vahtra ja Kärt Ojaveega.

Ebatavaline liitsõna „pimeduskiirus” omistab pimedusele valguse levikut kirjeldavaid omadusi, juhatab erineva tausta ja tegevuspraktikaga kunstnikke uute kultuuritekstide loomise juurde. Kõik näitusele kutsutud kunstnikud nägid pimeduskiiruse semantilises vastuolus paljulubavat võimalust pimeduse olemuse paremaks mõistmiseks.

Kumu kunstimuuseum tänab Soome firmat Koneen Säätiö, kes toetas näituse jõudmist Eestisse.

Näitust „Pimeduskiirus ja teised lood” saab vaadata Kumu kunstimuuseumis 30. septembrini 2012.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp