Kumu kunstimuuseumis räägitakse 1920.–1930. aastate modernistlikust keskkonnast

2 minutit

Kolmapäeval, 28. novembril kell 18 toimub Kumu kunstimuuseumis loeng „Moodsa elu moodne vorm”. Eesti Kunstiakadeemia professor ja arhitektuuriajaloolane Mart Kalm räägib näituse „Geomeetriline inimene. Eesti Kunstnikkude Rühm ja 1920.–1930. aastate kunstiuuendus” täienduseks tolle ajastu modernistlikust keskkonnast. Osalemine muuseumipiletiga.

„1920. aastate geomeetrilisest kunstist alguse saanud uus esemelise ja ehitatud keskkonna esteetika vallutas 1930. aastate algul Eesti. Arhitektid ja kujundajad ei lähtunud küll otseselt kohalikest kunstnikest, vaid rahvusvahelisest moest, nagu tegelikult tegid ka Eesti Kunstnikkude Rühma kunstnikud,” ütles arhitektuuriajaloolane Mart Kalm. „Modernistliku keskkonna kujunemine oli osa suuremast eestlaste moderniseerumise protsessist, mis puudutas kogu ühiskonda ja elulaadi. Uut modernset Eestit sümboliseeris autoroolis Pärnu ranna poole tuhisev päevitunud ihu paljastavas tennisekostüümis kaunitar.”

Eesti Kunstnikkude Rühm (EKR) oli esimene avangardile keskendunud kunstirühmitus Eestis, mille aktiivseim loomeperiood jäi 1920. aastatesse. EKR seadis esiplaanile kunsti rahvusvahelisuse, kunstile olemusliku otsimise senisest erinevate põhimõtetega ning visuaalse keskkonna ümbermõtestamise kaasaja vaimus.

Näitusel „Geomeetriline inimene. Eesti Kunstnikkude Rühm ja 1920.–1930. aastate kunstiuuendus” on eksponeeritud ligi 60 maali EKRi olulisematelt autoritelt, nagu Jaan Vahtra, Eduard Ole, Friedrich Voldemar Hist, Juhan Raudsepp, Felix Randel, Märt Laarman, Arnold Akberg, Henrik Olvi, ning nendega sarnaseid loomingulisi ideid jaganud kunstnikelt. Näitusel on üle 50 graafilise töö ja joonistuse.

Loeng toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadrioru filiaalides oktoobrist aprillini 2012–2013, kui Mikkeli muuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00. Kadrioru kunstimuuseum on remondi tõttu suletud.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp