Konverents „Eetiline kirjanduskriitika, võrdlev kirjandusuurimine ja maailmakirjandus“

2 minutit

Tartus toimub 2.–5. oktoobrini Rahvusvahelise Eetilise Kirjanduskriitika Assotsiatsiooni (IAELC – International Association for Ethical Literary Criticism) 6. konverents „Eetiline kirjanduskriitika, võrdlev kirjandusuurimine ja maailmakirjandus“.
Ettekandeid peavad ligemale 90 kirjandus- ja kultuuriteadlast Idast ja Läänest. Plenaaresinejate seas on IAELC asutamise algataja ja eetilise kirjanduskriitika põhilisi teoreetikuid, ajakirjade Forum for World Literature Studies ja Foreign Literature peatoimetaja prof. NIE Zhenzhao Kesk-Hiina normaalülikoolist ning Rahvusvahelise Võrdleva Kirjandusteaduse Assotsiatsiooni (ICLA) aupresident prof. Dorothy FIGUEIRA USA Georgia ülikoolist.
Konverentsi ettekannete ja arutelude keskmes on eetilise kirjanduskriitika, võrdleva kirjandusteaduse ja maailmakirjanduse omavahelised suhted. Käsitletakse moraaliküsimuste eri tahke Ida ja Lääne kirjandusteostes ja -nähtustes nii minevikus kui ka tänapäeval.
Eetika- ehk moraaliküsimustel on maailmakirjandusliku kaaluga teostes olnud võtmeline koht muistsetest aegadest tänapäevani. Paljud rõhud on aja jooksul muutunud, ka moraali enda käsitlusse on tulnud nihkeid, ent tõsiasjaks jääb, et kirjanduse ja kirjanike roll ühiskondade vaimse ja hingelise tasakaalu otsingus, võimu ekstsesside ohjeldamises, dialoogi otsingus „enda“ ja „teise“ vahel on alati olnud suur.
Seda enam ülekohtuselt on oluline osa viimaste aastakümnete rahvusvahelist kirjandusteadust kaldunud mööda vaatama eetilisest problemaatikast kirjanduses, selle asemel keskendudes näiteks kas formaalanalüüsile või siis sotsioloogiale.
Ühekülgsust tänapäeva kirjandus- ja kultuuriteaduses üritabki ületada 2012. aastal Hiinas ellu kutsutud eetiline kirjanduskriitika. „Eetilist“ ei tuleks aga kindlasti mõista nii, et moraalses mõttes „õige viis“ on juba ette teada. Iseäranis kirjanduses, kus filosoofia avaldab end üha meeli teritavate ja äratavate kujundite kaudu – ja tänu selle jõuab suurte hulkadeni –, ei ole miski liiga lihtne. Hamleti kahtluste algeid lahkavad oma plenaarettekannetes nii hiina professor Nie Zhenzhao kui ka saksa emeriitprofessor Wolfgang Müller. Konverentsi arutlused püüdlevad igal juhul dialoogi ja teineteisemõistmise poole – nii nagu eetilisele kirjanduskriitikale sobiv.
Kõrvuti rahvusvaheliselt tunnustatud õpetlastega saavad sõna doktorantidest kirjandusõppurid nii Eestist kui ka välismaalt. Teiste seas esineb Tartu konverentsil 40 humanitaarteadlast Hiinast ja 15 Lõuna-Koreast.
Konverentsi kõigi nelja tööpäeva (2.–5. oktoober) hommikupoolikutel kuulatakse plenaarettekandeid, pärastlõunal tehakse ettekandeid ja toimuvad arutelud sektsioonides.
Konverentsi korraldavad IAELC, Eesti Võrdleva Kirjandusteaduse Assotsiatsioon (EVKA) ja Tartu Ülikooli kirjanduse ja teatriteaduse osakond. Toimumispaik: Dorpati konverentsikeskus, Turu 2. Konverentsi programm: https://sisu.ut.ee/iaelc2016/programme

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp