Konveier esitles islandi nüüdismuusikat

2 minutit

    

Triot esitasid Tallinnas Marten Altrov (klarnet), Margus Uus (tšello) ja Liisa Hirsch (klaver). Need noorema põlvkonna muusikud on end juba kontserdisaalides näidanud. Marten  Altrov, kes lõpetas äsja Otsa-nimelise Tallinna muusikakooli ja osales 2010. aasta „Con brio” eelvoorus, on silma hakanud musikaalsuse ja hea toonitunnetusega. Tundub, et tegemist on sihikindla ning avatud muusikuga. Margus Uus, kelle põhitöö seondub ER SOga, on osalenud mitmes muusikalises koosluses. Uus on õppinud Sibeliuse akadeemias Hannu Kiiski klassis ning enne seda Henry-David Varema, Teet Järvi ja Laine Leichteri juhendamisel. Mõnevõrra  üllatuslik oli tajuda, et Uus on uudishimulik kammermuusik, kes huvitub nüüdisrepertuaarist, millega ta kindlasti on kokku puutunud ka mitmete orkestrite koosseisus. Trio kolmas osaline Liisa Hirsch on hariduselt pianist, ent on viimasel ajal rohkem filmi- ja teatrimuusikat kirjutanud ning pälvinud selles vallas ka auhindu. Hirsch tegeleb ka vabaimprovisatsiooniga ja kandis oma kogemused enesekindlalt üle selgepiiriliselt kujundatud klaveripartiisse. 

Trio interpretatsioon oli läbimõeldud ja veenev, peab tunnustama nende võimekust intensiivse prooviperioodi vältel omandada mitmekesist muusikalist materjali. Siinkohal võikski neil soovitada jätkata tööd stabiilses koosseisus. Olgu lisatud, et kontserdil osalesid veel ka Marion Aruvee (flööt), Karolina Normak (viiul), Laur Eensalu (vioola) ja dirigent Taavi Kull.         

Kontserdi viimased kümme minutit pakkusid võimaluse tutvuda samal päeval 39aastaseks saanud ja Tallinnas viibiva helilooja Atli Ingólfssoni loominguga. Ingólfsson on õppinud Islandi ülikoolis ja Milano konservatooriumis, osalenud Donatoni suvekursustel ning täiendanud ennast Pariisis Grisey käe all, IR CAMis ja Conservatoire national supérieur’s. Tema muusika on kõlanud mitmetel tunnustatud  festivalidel. Ingólfssoni „Keelatud mantra” on valminud 2010. aastal ning järgib Grisey teose „Vortex temporum” koosseisu: ansamblis mängivad flööt, klarnet, viiul, vioola, tšello ja klaver. Teoses oli esikohal vorm, mida kujundas tihe ja pulseeriva iseloomuga faktuur. Kontsert islandi kaasaegsest kammermuusikast äratas lootuse, et ehk õnnestub tänu kohaliku islandi helilooja Páll Ragnar Pálssoni teadmistele ja kontaktidele süvendada tutvust  saareriigi rikkaliku, mõjuva ja sümpaatse muusikalise pärandiga.     

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp