Koidu tänava pool rehkendust on hästi tehtud

8 minutit

Ütlen õpetaja Lauri sõnadega: „Kui tervet rehkendust ei jõua, tee pool.“ Valminud on Kassisaba asumi poolne osa Koidu tänavast (projekteeris TPJ inseneri­büroo, ehitas YIT Eesti). Alustasin tänava flanööri kombel vaatlemist Uue Maailma asumist Hendriksoni küüru alt, kus tänav alles ootab oma aega (praeguse eelarvestrateegia järgi saabub see 2022. aastal). Kas Uue Maailma elanikud võivad juba praegu jätkuprojektile alla kirjutada?

Koidu tänav on äärmiselt mitmekesine, kuna teekonnal Vana-Lõuna tänavast Paldiski maanteeni võib näha suuresti vahelduvat tänavalaiust, kõrgemaid ja madalamaid hooneid, nõukogudeaegseid pärle ja miljööd loovaid puitmaju. Ent vahest kõige olulisem on see, et Koidu tänav on kahe kesklinna asumi – Uue Maailma ja Kassisaba – pea 10 000 inimesele keskne ja oluline avalik ruum, suuri parke ja väljakuid siin majade vahel ei ole. Seepärast nõuab tänav arhitektuurilist ja hea kvaliteediga lahendust.

Ühismeediaväljaanne mitte_tallinn pakkus hiljuti Pärnu maantee viadukti alla välja tegevuspargi, kus noortel oleks võimalus iga ilmaga aega veeta. Praegu on seal parkimisplats ja tühi ruum, mis teeb silla all olemise kõledaks. Kuni Planeedi tänavani on sõidutee ja kõnnitee rahuldava kvaliteediga ning kuni Koidu pargi ja Tallinna humanitaargümnaasiumi vahelise lõiguni ongi asjad üsna hästi, kui välja arvata mõned katkised äärekivid ja kaevukaante ümber lagunenud asfalt. Pärast parki muutub pilt üha nukramaks. Tänavat ilmestab küll stalinistlik arhitektuur ja õitsvad noored puud, kuid asfalt on väga halvas seisus nii sõidu- kui kõnniteel. Tänavaruumi seisukorras on oma osa ka majaomanikel, kuna mõnel juhul on trepid lagunenud, üks on paigaldanud eraklikuks jääva tänavakivi terve maja ulatuses. Veidi maad pärast Videviku ristmikku ja kohviku terrassilt kostvaid naeruhõiskeid ning jutuvada tänav kitseneb umbes viie meetri jagu ja puuderida paremal pool tänavat lõpeb.

Tänaval on „nii kitsas“, et põrkan kokku härra Jaak Juskega. Ajaloolane osutab taamal renoveeritavale Lenderi majale ja räägib: „Mõelda vaid, selle maja palgid hakkasid kasvama XIX sajandil!“. Järgmine ajalooline meelespea on Saturni-Luha ristmiku ääres asuv rahukahur, mille keeleline kontseptsioon jääb mulle küll siinkohal ebaselgeks. Ajaloolist identiteeti on Koidu tänaval kuhjaga, kui võtta hoog maha ja vaid märgata. Õnneks toodi see ka tänava rekonstrueerimisel välja, ent sellest üsna pea – enne tuleb ületada Endla ja Suur-Ameerika magistraalid.

Väike-Ameerika ja Komeedi vahelisel lõigul on kõnniteed kitsad, sageli röövib laterna- või mõni muu post jalakäijalt ruumi veelgi vähemaks. Vahetult enne Komeedi ristmikku on uuema hoone front jälle kaugemal, ent vabanenud ruum on joontega ära märgitud parkimiseks. Diagonaalis üle ristmiku asuva suure kortermaja arhitektuuriline sobivus miljööväärtuslikus piirkonnas on väga küsitav ning lõhub tänava muidu üsna loomulikku ja kenasti kulgevat rütmi. Kompleksi sisehoovipoolne osa näeb pigem välja nagu hiiglaslik ristluslaev ja võiks siit kuhugi edasi sõita, selmet just siin nurgal igavesti ankrus olla. Suurte ilusate puudega väikest hoolitsemata roheala, mis asub bensiinijaama taga, nimetan mina 13 kaevukaane väljakuks. Tundub, justkui voolaks kogu kesklinna kanalisatsioon siia kokku. Siin võiks olla mõnus taskupark, kui tankla samuti edasi sõidaks. See avaks ka võimaluse laia ja avara jalgsikäigu ja rattasõidu tunneli loomiseks Suur-Ameerika ja Endla tänava alt läbi, kus võiks eksponeerida tänavakunsti, mängida lauatennist ja parkida jalgratast, ning mis ühendaks kaht asumit, mida on justkui pool sajandit lahus hoitud. Ühtla

Munakivisillutist on kasutatud ka kõnniteega piirnevatel parkimisaladel Endla ja Roopa ristmike läheduses, mis näitab selgelt, kes on siin kuningas.

si lahendaks see ristmiku ületamise peavalu paljudele liiklejatele, kes igapäevaselt Koidu ühistranspordipeatust kasutavad. Tasub vaid vaadata keskmisele haljasalale tallatud radasid, et näha, kuidas jalakäijate seisukohast valitseb liikluskorralduses täielik entroopia, kõigi juhuslike ümberpaigutuste summa.

Ruum olemiseks ja peatumiseks

Olgu, aitab unistamisest, ees ootab juba sile tee. Tõeliselt hea meel on selle üle, et Koidu tänava rekonstrueerimisel otsustati kõnniteedele paigaldada ilus suure kiviga sillutis. See võib tunduda pisiasjana, kuid tänavale annab see palju juurde just jalgsi liikumisel, sest aeglasel kiirusel vajab jalakäija stimulatsiooni kõiksugu huvitavate materjalide, mustrite ja muu vaheldusrikka detaili kaudu, mida ühtlane asfalt ei paku. See nüanss ruumikvaliteedis teeb kulgemise meeldivamaks ja atraktiivsemaks, kutsub meid rohkem tänavale ja aktiivsemalt liikuma. Mõnel pool ääristab kõnniteed ka kitsas riba munakivisillutist, mis tänava kaevetööde käigus asfaldi alt välja tuli. Sellel on armas kohaloomeline funktsioon, see toob esile piirkonna ajaloolise konteksti. Munakivisillutist on kasutatud ka kõnniteega piirnevatel parkimisaladel Endla ja Roopa ristmike läheduses, mis näitab selgelt, kes on siin kuningas, ning autojuht mõistab, et ületab parklasse sõites jalakäijale mõeldud turvalist suunda.

Luise tänava ristmikule on paigutatud käputäis jalgratta parkimiseks mõeldud raame, nii et need toimivad ka palavalt vihatud torupiirde asendajana: ei risusta ruumi, kuid tähistavad siiski selgelt sõidutee serva ja on seejuures hulka liberaalsema tegumoega. Jalakäijaid pole sunnitud tegema ebamõistlikke haake, kuna raamide vahelt saab edukalt läbi jalutada, ent markeeringuna manitseb see lahendus endiselt ettevaatlikkusele.

Pärast kvartalit puitmaju ja Wismari tänava ristmikku tervitab jalutajat samane puudeallee nagu Uue Maailma esinduslikumas lõigus ning siingi ääristavad tänavat korrus kõrgemad majad, kuni Koidu tänav suubub südalinnalisemasse Paldiski maantee äärsesse hoonestusse. Sellele tänavalõigule on paigaldatud pinke, istutatud põõsaid ja lilli ning antud mõista, et siin tänaval on ruumi olemiseks ja peatumiseks.

Tõrvatilk meepotis

Kui miski väärib vastvalminud Koidu tänaval tugevat kriitikat, siis on see sademevee drenaaži juhtimine üle kõnnitee, mida taas ei ole suudetud viia restiga kaetud rennidesse, vaid on lahendatud V-kujuliste vagudega nagu Gonsiori tänaval. Veidi kummastav, et samal ajal kui sõidutee drenaaž on tehtud ääre­kivisse integreeritud äravoolutrappidega, mis on väga eeskujulik lahendus, on leitud kõnniteele nii kehv kompromiss. Justkui oleks pool tööd teinud kogenud spetsialist ja teine pool läks nii nagu ikka. Kusjuures kohati tundub, et ühel pool tänavat sajab rohkem, aga see võib olla asjatundmatu tähelepanek.

Kui veel rääkida üldisest teostuskvaliteedist, siis tasub ehitajale tänusõnu seada. Keerulise töö juures ei paista midagi olevat ligadi-logadi, enamik äärekivide madaldusi ja kõrgendatud ristmike üleminekuid on ideaalilähedased, kivisillutis on paigaldatud kenasti ka keerukamates kohtades. Kohati on tuntav mõningane liiklusmärkide üleküllus, ent see on juba kivi projekteerija kapsaaeda ning nõuete ja standardite suunas.

Koidu tänav on kindlasti üks mitme­kesisemaid tänavaid Tallinnas, seejuures väärikalt pikk ja rikkaliku karakteriga. Kiiduväärne on see, et Kassisaba asumisse jääv ots on selle kenasti esile tõstnud ja andnud kohalikele ruumi liikumiseks ja olemiseks. Tänavaruum on kvaliteetne, huvitav ja turvaline, mis ongi lõppkokkuvõttes oluline.

Tagasitee võtsin ette Paldiski maantee ääres rentida olnud elektritõuke­rattaga, et katsetada uuel tänaval veeremist. Värske kõnnitee osutus selleks otstarbeks täiesti kõlbmatuks, just nimelt nende eelmainitud vagude tõttu. Asumi liiklustihedus on küll väike ja igasugune jalgratta ning tõukeratta liiklus mahub kenasti ka sõiduteele, ent päris väikestele ratturitele ja jooksuratturitele see probleemi ei lahenda. Samuti puudub mul kogemus lapsevankri või näiteks kõndimisraamiga. Selline väike asi võib potentsiaalselt eemale tõrjuda mitmeid ruumikasutajaid ning sellest on, kogu minu heameele juures, äärmiselt kahju.

Tahaksin loota, et teine pool rehkendust õnnestub vähemalt sama hästi ning ehk pole siis ka tilka tõrva mee­potis asja ära rikkumas. Koidu tänava Uue Maailma osaga on samasse aega (2022) plaanitud ka Luha tänava rekonstrueerimine, seepärast on väljakutseid uue liikluslahenduse loomisel ja kohalike elanike ning ettevõtjate kaasamisel veel mitmeid.* Kas Koidu mõlemad otsad kunagi päriselt kokku saavad, näitab aeg, aga lootus­rikkaks ootusärevuseks on igal juhul põhjust.

Siin tänaval on ruumi olemiseks ja peatumiseks.
Koidu tänav on oluline avalik ruum, suuri parke ja väljakuid siin majade vahel ei ole. Seepärast on tänava arhitektuuriline ja kvaliteetne lahendus eriti oluline.

* Mats-Laes Nuter, Võimalusteks valmis Luha tänav. – Sirp 17. V 2019.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp