Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsaki näituse “Save As“ avamine

4 minutit

Temnikova & Kasela galeriil on hea meel kutsuda Teid Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsaki näituse “Save As“ avamisele 30. augustil kell 19.00, Lastekodu 1.

Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsaki teine ühisnäitus „Save Asˮ on installatsioon, mille keskmes on käsitsi kangastelgedel kootud tekstiil. Sarnaselt 2016. aasta ühisprojektile „Live Streamsˮ (Tallinnas HOP galeriis) on ka siinse töö aluseks katsetused ebaharilike materjalikooslustega. Valgus võimendab suuremõõtmelise teose tekstuuri, mille visuaalsed omadused muutuvad sõltuvalt vaataja asukohast ruumis. Kahel projektil on aga ka olulisi erinevusi. Näitusel „Live Streamsˮ püüdsid Ojavee ja Ulfsak vaadata objektist endast kaugemale ning ühendada kanga esteetika ja otstarve galeriist väljapoole jääva maailmaga. HOP galeriis näidatud tekstiil liikus interneti teel vahendatud teabe põhjal reaalajas vastavalt kilomeetrite kaugusel toimunud ilmamuutustele. Näitusel „Save Asˮ on vastupidine eesmärk – keskenduda materjalile ja näilise otstarbeta vormile. Masstootmises rakendatavaid tööstuslikke materjale nagu PVC, klaaskiud, optiline kiud ja süsinikkiud on siin kasutatud traditsioonilisel meetodil valminud kanga loomisel. Tulemuseks saadud tekstiil koosneb muljetavaldavalt 10 200 reast, mille kudumiseks kulus 150 tundi. Masinaga hõlpsasti saavutatava täiusliku tulemuse ja tugevate materjalide tõotatud otstarbekuse asemel on eelistatud käsitöötootele omast eripära ja inimlikku ekslikkust. Mida on selle vastupidise taktikaga näitusel „Save Asˮ saavutatud? Mida võib käsitsi kootud kõrgtehnoloogiline tekstiil paljastada tööstusliku masstootmise protsessi kohta? Mida võib vaataja inimtöö tulemusi vaadeldes õppida?

Ojavee ja Ulfsak on oma ühisprojekti „Live Streamsˮ näidanud Tallinnas HOP galeriis (2016) ning Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise puhul Kultuurikatlas (2017) ja Brüsselis Euroopa Parlamendis (2017). Koos on nad asutanud loomingulise tekstiilistuudio KO/JU.

Kärt Ojavee (PhD) on disainer, kunstnik ja õppejõud, kes tegeleb oma töös tekstiili tulevikulahenduste ja (inter)aktiivsete kangastega, milles saavad kokku tehnoloogia ja pehmed materjalid. Tema installatsioone on eksponeeritud näitustel maailma eri paigus. Ojavee bränd KO! tegeleb katsetuslike tekstiilipõhiste toodete ja unikaalsete objektidega. 2012. aastal pälvis ta noore disaineri auhinna Säsi. Samal aastal sai Ojavee ja Eszter Ozsvaldi installatsioon “SymbiosisW” II auhinna konkursil Be Open ja teise koha Core77 disainiauhindadel. Praegu töötab Ojavee teadurina Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnas. Ojavee viimase aja projektide ja näituste hulka kuuluvad kostüümid ja lavakujundus koostöös Edith Karlsoniga Peeter Jalakase muusikaetendusele „Eesti mängud. TÖNKˮ (2018), rühmanäitus „Building With Textilesˮ Tilburgi tekstiilimuuseumis (2014), rühmanäitus „Human Playˮ Londonis The Scin Gallerys (2014), Köler Prize’i nominentide näitus Tallinnas EKKMis (2014), isikunäitus „UUO: undefined useful objectsˮ Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (2012) ning „SymbiosisO: Voxelˮ koos Ester Ozsvaldi ja Alex Dodge’iga New Yorgis Issey Miyake esinduspoes (2012).

Johanna Ulfsak omandas magistrikraadi Koldingi disainikoolis Taanis ning osales Jaapanis Kyotos Kawashima tekstiilikooli residentuuriprogrammis, mis keskendus jaapani kangakudumise ja tekstiilidisaini pärandile. Ulfsak on töötanud tekstiilidisaini ja moe alal Šveitsis, Saksamaal ja Eestis. Tema kontseptuaalne disainibränd NO FUN valmistab erinevate esemete, näiteks vaipade, käsitöösallide, rõivakangaste ja moeesemete, piiratud kollektsioone. Ulfsak naudib lõbusate visuaalsete illusioonide loomist ja juhib tähelepanu ootamatutele tulemustele, ärgitades vaatajat analüüsima, mida ta näeb, ning mõtlema, kuidas see on valmistatud. Inspireerituna ja mõjutatuna sellistest süsteemivälistest mõtlejatest nagu harrastajad, kurdid kangakudujad, eakate klubi liikmed ja pühapäevakäsitöölised püüab ta oma töös ühendada elu poeetilisi, humoorikaid ja hapraid aspekte. Ulfsaki viimase aja näituste ja projektide hulka kuuluvad „Inquiry & Investigationˮ koos Lolinaga New Yorgi Artists Space’is ja Londonis Café Otos (2018), NO FUN RUGS kollektsiooni esitlus Pariisis Julice Laverie’s (2018) ning „The Next Great Fashion Designer LAˮ koos Alina Astrovaga Los Angeleses Overduin & Co.-s (2016).

Tänud: Neeme Külm ja Valge Kuup, Jan Tomson, Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini osakond, Endel Laurimaa, Ingrid Helena Pajo, Ingel Kutsar, Vivika Sopp, Merilin Kruusel, Jennifer Laan, Tiina Puhkan, Eesti Kultuurkapital, Põhjala õlu, Rein Kasela Veinituba.

K–L 15–19, või kokkuleppel +372 6405770
Temnikova & Kasela galerii
Lastekodu 1, Tallinn
www.temnikova.ee

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp