JÕUSAAL EKA INSTALLATSIOONI JA SKULPTUURI ÕPPETOOLIS

3 minutit

Teisipäeval, 19. juunil kell 19:00 avatakse Raja galeriis, s.o EKA Installatsiooni- ja skulptuuri õppetooli galeriis Augustas Serapinase näitus “Jõusaal”. Serapinas on Vilniuse Kunstiakadeemia III kursuse skulptuuritudeng.

“Jõusaal” on noore kunstniku katse laiendada Raja galerii vaateväljas asetseva TTÜ staadioni jooksurajad galeriiruumidesse. Serapinas on (tervise)sportlaste galeriisse meelitamise tarbeks rajanud galerii ja staadioni vahele spetsiaalsed jooksukanalid ning täitnud galerii kõikvõimalike jõusaaliliste agregaatidega. Nii avaneb galeriikülastajatel võimalus ujuda viiemeetripikkuses basseinis või tõsta raskust kangiga, mille otsi ilmestavad büstid.

Serapinas kirjutab oma näitusest järgnevalt: “Tegemist on kohaspetsiifilise näitusega, millega analüüsin galerii ja õppetooli hetkesituatsiooni. Installatsiooni ja skulptuuri õppetool on üsna mahajäetud koht, nii linna kui akadeemia mõttes. Kuid asukoht ise on muljetavaldavalt ilus. Minu peamiseks inspiratsiooniallikaks oli staadion, mida galeriiakendest välja vaadates esimesena nägin. Lisaks nägin ka palju sportivaid inimesi. Minu sooviks oli ühes keskkonnas asetsevad galerii, staadion ja inimesed kokku siduda. Näitusel pakun külastajate jaoks välja võimaluse mõtestada kunsti läbi raskuse mõiste – mõnikord on kunstiteosed väga kaalukad. Minu näitus on jõukohane nii nendele, kes pole enne Raja galeriis käinud, kuid ka piisavalt kaalukas nende jaoks, kes pole kunagi jõusaalis käinud. Tulge ja katsuge omavahel jõudu!”

Serapinase näitus on osa töötoast, mis leiab aset Installatsiooni- ja skulptuuri õppetoolis 19. – 23. juunini. Töötoa raames kaardistatakse Raja galerii ümbrust, mõtestatakse lahti naabruskonna arhitektuuri, uuritakse koostöövõimalusi lähedal asetseva TTÜga, kuid pööratakse pilk ka õppetooli hoonele enesele, mis pooles mahus Kunstnike Liidule kuulub ning mis kätkeb eneses kümnete varju jäävate skulptorite ateljeesid. Töötoa mõte sündis tõsiasjast, et nii õppetool kui galerii on hädas inimeste (vastavalt tudengite ja näitusekülastajate) meelitamisega kesklinnast Nõmmele. Töötoa raames pakutakse välja, et Raja galerii ei peakski suhtlema kesklinna inimestega, vaid hoopis ümbritsevate Nõmme ja Vana-Mustamäe elanikega. Meie hüpotees on, et kui igat Raja galerii näitust külastaks tuhatkond kohalikku elanikku, oleks Raja galerii Tallinna kõige populaarsem galerii. Kuid kas Kunstiakadeemia õppetooli galerii sobib n-ö kogukonnagaleriiks? Mida see üldse tähendab? Millest üldse tuleneb see viimaste aastate õhinapõhine kogukonnaliikumine? Sellistele ja teistele sarnastele küsimustele nimetatud näitus ja töötuba vastuseid annavadki.

NB! Näitus on avatud vaid viis päeva, s.t kuni jaanilaupäevani! 23. juunil kell 15:00 toimub näituse pidulik lõpetamine ning ühtlasi teevad töötoas osalenud tudengid kokkuvõtte töötoa uurimustulemustest.

Näitus on osa EKA lõputööde festivalist TASE. Näituse kuraator on Gregor taul, töötoa läbiviijateks on Installatsiooni ja skulptuuri õppetooli vastsed bakalaureused Eva Järv, Hanna Piksarv ja näituse kuraator Gregor Taul.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp