Jass Kaselaan Linnagaleriis

1 minut

Kunstnikule seostub risti sümbol kõigepealt kalmistute ja kalmistukultuuriga: ”Ma usun et kuidagi alateadlikult seostub enamikele eestlasele rist viimase puhkepaiga rahu, ilu ja ülevusega. See on ilmselt ka ristikujulise monumendi idee populaarsuse põhjuseks nö. tavainimeste hulgas. On ju eesti rahvas kiiresti vananev ning paljusid otsuseid ja avalikke arvamusi kujundavad vanurite hulgad. Ja mõistagi on rist ja kalmistu vanemate inimeste seas äärmiselt populaarne.”

Mastaapse audiovisuaalse ruumiinstallatsiooni eesmärgiks ei ole samba üle ironiseerida ega seda kritiseerida. Kaselaan käsitleb sammast eelkõige kui midagi, mis on vägagi iseloomulik Zeitgeistile; tegu on ilmeka ajastu märgiga. Milline see ajastu on, võib igaüks ise järeldada. ”Nii nagu nõukaajal sümboliseeris seda kõike posti otsa aetud tank või automaadiga sõdur, siis samamoodi teeb seda praegu platsi kõrval kõrguv rist.”, ütleb kunstnik.

Väljapaneku pealkiri ”Tulge tagasi inimese lapsed“ viitab otseselt kalmistule – tegu on ühe levinuma tekstiga eesti surnuaedade väravailt. Installatsioon tekitab paralleele vabaduse risti, kalmistukeskkonna ning ka laiemas mõttes meid ümbritseva vahel.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp