James Prevett, Berit Talpsepp-Jaanisoo ja Luis Sagasti Tartu Kunstimajas

3 minutit

Reedel, 4. augustil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis James Prevett, Berit Talpsepp-Jaanisoo ja Luis Sagasti ühisnäitus „Tont-Värk“.

„Tont-Värk” on näitus ja publikatsioon skulptuurist, tekstist ja kujutistest, mis tegelevad meie juurde naasvate, meid mõjutavate vormide ning ideedega. Näitusel osalevad kunstnikud on huvitatud sellest, kuidas me sageli ehitame tähendusi ja reaalsusi peidetud või minevikku maetud asjade kaudu, nende asjade kaudu, mis aeg-ajalt taasilmuvad ja meid rahule ei jäta.

Näitusel eksponeeritavad tööd ja tekst on loodud kunstnike omavaheliste vestluste põhjal viimase kahe aasta jooksul. Mõlemad esitlevad nende ideede materiaalseid uurimusi. See on segu ajaloolisest ja isiklikust, peites endas klassikalise maali või skulptuuri vorme, objekte religiooni-ja kultuuriajaloost, kunstnike individuaalseid kogemusi. Iga kunstnik kasutab materjali (pronksi, plastikut, teksti, kujutisi, jne.) ja mängu materiaalsega, ehitamaks oma vastuseid praegusele.

Sagasti on kirjutanud teksti „Absoluutne tõelus“, mis ilmub tõlkena publikatsioonis. Talpsepp-Jaanisoo ja Prevetti tööd on välja kasvanud sarnastest huvidest tegelda materiaalse maailmaga kunstitegemise kaudu ja mõjutustest klassikalise skulptuuri vallast. Mõlemad kunstnikud kasutavad reprodutseerimise või uuestitegemise viise, luues asjadest omalaadseid korduseid. Näitust ja publikatsiooni võibki näha kui eri vormides avalduvat sarnaste ideede iteratsiooni. Sellisel viisil muutub ka iga eksemplar publikatsioonist individuaalseks iteratsiooniks või „tondiks“ sündmusest, mis leidis aset Tartu Kunstimajas augustis 2023.

Berit Talpsepp-Jaanisoo (s 1984) on Tartust pärit kunstnik, kes elab ja töötab Eestis ja Soomes. Keskseteks huvideks tema viimase aja töös on, kuidas skulpturaalsed objektid suhestuvad identiteedi, kuuluvuse ja traumaga, ja kuidas töö materjaliga avab (seni) suletud radasid meie mälus ja teadvuses. Ta on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna (2008) ja magistriõppe Glasgow School of Art’is loovuurimuse erialal (2011). Alates 2022. aasta sügisest õpetab ta Kõrgemas Kunstikoolis Pallas skulptuuriajalugu. Lisaks isiku-ja rühmanäitustele Soomes on Talpsepp-Jaanisoo osalenud ka näitustel Eestis, Suurbritannias, Uruguays, Serbias ja mujal. Tema teoseid on muu hulgas Kiasma Muuseumi kollektsioonis, Heino Kunstikogus Soomes ja  October Salon’i Kunstikogus Serbias.

James Prevett (s 1977) on Briti kunstnik, kes elab ja töötab Helsingis. Ta on huvitatud skulptuurist kui vahendist, uurimaks kehade ja teadvuste piire nii individuaalsel kui kollektiivsel tasandil. Tal on olnud näituseid muu hulgas Suurbritannias, Soomes, Tais, Ameerika Ühendriikides, Austrias ja Brasiilias, aastal 2006 oli ta osa Suurbritannia tiimist, kes osales Veneetsia Arhitektuuribiennaalil. Tema teoseid on Kiasma Muuseumi kollektsioonis ja mitmetes erakogudes. Prevett töötab dotsendina Soome Kunstiakadeemia skulptuuriosakonnas. Aastal 2021 määrati talle tema panuse eest kujutava kunsti praktikas Linnamo Autasu (Olga ja Vilho Linnamo Fond, Soome).

Luis Sagasti (s 1963) on kirjanik, õppejõud ja kunstikriitik kes elab ja töötab Bahia Biancas, Argentiinas. Ta lõpetas ajalooteaduskonnna Universidad Nacional del Sur ülikoolis, kus ta ka praegu õpetab. Aastatel 1995-2003 töötas Sagasti kuraatorina Bahia Bianca Kaasaegse Kunsti Muuseumis. Ta on avaldanud kuus romaani ja esseede kogumiku. Sagasti tööd on tõlgitud inglise, prantsuse, portugali ja türgi keelde. Ta osales 15. dOCUMENTA näitusel Kasselis (2022) töörühma ‘La Intermundial Holobiente’ liikmena, teose ‘El libro de las diez mil cosas’ autorina. 1997. aastal võitis ta Argentiina Rahvusliku Kunstikriitika autasu ja 2023.aastal Argentiina Rahvusliku Kirjanduse auhinna oma raamatu ‘Una Ofrenda musical’ eest.

Graafiline disain: Silver Sikk

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital, Arts Promotion Centre, Finland ja KUMU.

Näitus jääb avatuks 3. septembrini.

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12.00–18.00. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp