Ingi Vaheri loomingu näitus Olustvere klaasikoja näitusesaalis

2 minutit

Laupäeval, 6. juunil kell 14 avatakse Viljandimaal, Olustvere klaasikoja näitusesaalis klaasitehase „Tarbeklaas” 1960. aastate hiilgeperioodi stiilirajaja, klaasikunstniku Ingi Vaheri loomingu näitus.
Eksponeeritud on Ingi Vaheri (1930 – 1999) kaunite proportsioonidega klaasnõusid aastaist 1955 kuni 1974, perioodist millal neid „Tarbeklaasis” toodeti.
Peale ERKI lõpetamist 1955. aastal suunati Ingi Vaher „Tarbeklaasi” graveerijaks, kus ta ülesandeks oli seeriatoodetele suurt meisterlikkust nõudvate figuraalsete kompositsioonide graveerimine.
Samaaegselt alustas ta ka oma kavandite järgi toodete loomist. 1956. aastal disainitud erinevas värvitoonis ja erineva dekooriga piimakannud on näitusel ühed esimestest tema „Tarbeklaasis” toodetud klaasnõudest. 1950. aastate teisel poolel kujunes tema lemmikvaasivormiks tilgakujuline klaasimull.
1960. aastail töötas Ingi Vaher klaasitehases kunstnikuna. Koos peakunstniku Helga Kõrge ja ERKI-st „Tarbeklaasi” graveerijaks suunatud kursusekaaslase Mirjam Maasikasega moodustasid nad uuendusmeelse disainerite rühma, kellel 1960. aastail õnnestus kujundada stiiliühtne nn Tarbeklaasi käekiri, mida iseloomustab geomeetrilistest algvormidest: kerast, silindrist ja koonusest lähtuv vormidisain ning lihtne, elegantne dekoor.
Näituse põhiosa moodustavadki viimistletud proportsioonidega elegantsed joogiklaaside komplektid, karahvinid, kannud, kausid ja vaasid 1960. aastaist.
Erakordne on aga 1950. aastate lõpul ja 1960. aastate alguses valminud  stuudioklaasi kollektsioon, mis on loodud koostöös tipptasemega klaasipuhujatega otse klaasiahju juures. Need suitsuklaasist ja valgest piimklaasist niitdekooriga vabalt puhutud ning  kuumalt modelleeritud vaasid ja kausid on kõik unikaalsed oma vormi ja dekoori kordumatuses.
See on stuudioklaasi algus Eestis. Maailma klaasikunstis tõusis stuudioklaas esile alles 1960. aastail, jätkates võidukäiku üle maailma ka 21. sajandil.
1966. aastast töötas Ingi Vaher ENSV Ministrite Nõukogu tööstusosakonnas, olles Eestis tööstuskunsti nõukogu asutajaid ja töötades selle juhatajana 1989 aastani.
Ingi Vaheri suurepärase klaasiloomingu põhjalik ülevaatenäitus on pühendatud tema 85. sünniaastapäevale ja jääb Olustveres avatuks 2015. aasta oktoobri lõpuni.
Näituse kuraator  on Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor Maie-Ann Raun.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp