In memoriam: Silvi Oja

2 minutit

Silvi Oja
15. IX 1935 – 25. XII 2013

Pärast pikaajalist haigust lahkus esimesel jõulupühal  Uppsalas elavate seast Välismaise Eesti Kirjanike Liidu liige aastast 1993 ja Eesti Kirjanike Liidu liige aastast 2000 Silvi Oja, sündinud Grünberg.
Silvi Oja oli kunstnik Jaan Grünbergi ja paguluses riigisekretäri ametit hoidnud Arved Ruusa õe Emilie tütar. Varajases lapspõlves elas Silvi koos vanematega mõnda aega ka Pariisis, kus tema isa jagas ateljeed Eduard Viiraltiga. Ta oli tunnistajaks, kui kunstnikud omavahel modelle hindasid ja kunsti arvustasid. Pagulasena Rootsis käis ta Bollnäsi gümnaasiumis ning astus Uppsala ülikooli, õppides seal Põhjala keeli, inglise ja prantsuse keelt ja üldist kirjanduslugu ning lõpetades magistrikraadiga. Ta töötas Uppsalas ja Bros keskkooliõpetajana ning Bro ja Kungsängeni gümnaasiumi raamatukogus. Ta oli suure eruditsiooniga, eriti kirjanduse ja kunsti valdkonnas. Kuni viimase ajani oli Silvi Oja Karl Ristikivi algatusel loodud Eesti Kirjanduse Fondi sekretär, osaledes seega ka Ristikivi päranduse haldamises.
Silvi Oja avaldas jutustusi ajalehe Stockholms Tidningen Eestlastele noortelisas ning tõlkeid ajakirjades Tulimuld ja Mana, samuti on ta Enn Nõu koostatud tollase noorema põlvkonna novelliantoloogia „Tont teab” (1968) üks autoreid. Tema napiks jäänud nähtavas loomingus ilmneb lootustandev sõnastamissuutlikkus, millega visandlikult analüüsitakse rahvustunde ja paguluse, eneseksjäämise ja Rootsi ühiskonnas kohanemise sugugi mitte üksüheseid seoseid.
Ent nähtava kõrval on olulisem ja mahukam Silvi Oja loomingust hoopis see osa, mis on sündinud kaasautorsuses Arvo Mägiga. 1979. aastal ilmus nende ühistööna novellikogu „Kakskümmend üks moraalset mõrvajuttu”, mille kaanel Silvi Oja varjab end Silva Rannu pseudonüümiga. 1980. aastal aga nägi Rootsis ilmuva Eesti Päevalehe veergudel trükivalgust Erni Kallaku nime all kahasse kirjutatud järjejutt „Operatsioon „Miljonid””. Teadaolevalt üritati koos ka rootsikeelset loomingut, ent tulemusteta. Kolleegide meenutuste kohaselt mõtles ja fabuleeris Silvi Oja välja muudki, mille Arvo Mägi kirja pani.
1965. aastal abiellus Silvi Grünberg astronoomiaprofessor Tarmo Ojaga. Silvi Oja jäävad leinama peale abikaasa kolm last ja nende pered.

Eesti Kirjanike Liit

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp