HÕFFi fookuses on Skandinaavia õudusfilm

4 minutit

Nagu varemgi on kõik filmid valinud programmijuht Helmut Jänes ja festivali juht Sten Saluveer, kuid oma sõna on sekka öelnud ka teised Pimedate Ööde filmifestivali programmitoimkonna liikmed ja head kolleegid, kellele õudus- ja fantaasiafilm südamelähedane.  Korraldajatel on hea meel tõdeda, et aastaaastalt on kasvanud filmide osa, mida tootjad ise pakuvad ja mis alles alustavad oma teed rahvusvahelises levis. Üks selline on näiteks brittide gooti-horror „Killustunud”, millel on Haapsalus ametlik rahvusvaheline esilinastus. Teine valik filme tuleb loomulikult suuremate fantaasia- ja õudusfilmide festivalide, nagu Brüsseli, Sitgesi või Amsterdami oma kavast. Peab ütlema, et  HÕFFi väikesest mahust hoolimata näeb seal tubli osa maailma absoluutsest horror’i paremikust, kui nimetada näiteks filme „Kurjuse kehastus”, „Tokyo Gore Police” või „Sauna”. HÕFFi head ja kvaliteedilt mainekatele festivalidele vastavat programmi on kiitnud mitmed rahvusvahelised filmitegijad, näiteks produtsent Brian Yuzna ja tunnustatud Neuchateli festivali programmijuht. Kokku tehti valik umbes 70 filmi hulgast,  festivalile pääses koos lühifilmidega 20 filmi ringis.

Peale eelmainitute peab programmijuht Jänes eriliseks vaatamisväärsuseks Lucio Fulci klassikasse kuuluvaid zombie-filme, mida pole suurel ekraanil vist kunagi Eestis näidatud. Veel soovitas Jänes: „Loomulikult on ka HÕFFil peamine peibutusnumber, ekstreem-horror’i paremikku kuuluv jaapanlaste „Merisiga 2. Liha ja vere lill”. See on film, mille nägemine paneb arvatavasti paljude närvid proovile  ning mida peetakse kultus- ja ekstreemkino absoluutsesse tippu kuuluvaks teoseks.”

Fakt, et „Merisiga” on mitmetes riikides (sh Inglismaal) keelatud, lisab vürtsi. „Meil on sel aastal ka väga huvitav eesti õudusfilmide programm, kus näeb tõelisi rariteete ja sealjuures tasuta,” lisas Helmut Jänes. Tänavuse festivali fookuses on Skandinaavia horror ja itaalia filmilegendi Lucio Fulci looming. Esimene teema pakkus HÕFFi korraldajatele  huvi just seetõttu, et kõik Skandinaavia riigid on viimastel aastatel hakanud tegema väga korralikke ja originaalseid horrorfilme, kui meenutada kas või praegu meie kinoekraanidel jooksvat rootsi vampiirilugu „Lase sisse see õige” või siis soomlaste selle aasta suurt festivalide hitti „Sauna”, mis avab tänavuse HÕFFi. Lucio Fulci looming aga on korraldajate sõnul nii põnev, et oleks patt selliseid filme mitte näidata.  HÕFFile on tehtud ettepanek liituda olulisemaid õudus- ja fantaasiafilmide festivale ühendava organisatsiooniga, kuhu kuulub näiteks ka HÕFFiga samas mahus toimiv Riia festival. „Ühelt poolt saame sellega võimaluse näidata uusi ja värskeid filme koos külalistega, teiselt poolt on alati hea tunda, et oleme samas paadis, kus teisedki meiesugused festivalid kogu maailmas,” kommenteeris Helmut Jänes.

HÕFFile tulevad külla briti režissöör Simeon  Halligan, kes esitleb siin oma debüütfilmi „Killustunud”, samuti on Haapsalus kohal Kanada filmifriik Dion Conflict, kes kogub kiiksuga reklaam- ja propagandafilme ning tutvustab neid siis üle kogu maailma. HÕFFi külaliseks on veel Helsingi filmifestivali „Night Visions” direktor Mikko Aromaa. Varem on HÕFFi väisanud rootsi filmiprodutsent Magnus Paulsson („Külmakõrvetus”), briti produtsent ja näitleja Madya Brand („Murtud”), kultusfilmide spetsialistid  Inglismaalt Xavier Mendik ja Howard Martin, legendaarne poola filmimees Marek Piestrak („Navigaator Pirx”) ja horror-filmide legendaarne lavastaja Brian Yuzna („Re-Animator”). Muu hulgas selgus, et režissöör Brian Yuznale tundus festival ja Haapsalu linn lihtsalt nii suurepärane, et ta sai sellest inspiratsiooni uueks filmiks, mille peategelaseks on Haapsalu Ravimuda! Plaan on tal suhteliselt tõsine ja loodetakse, et see varsti ka tõeks saab. 

Sel aastal on HÕFF nihkunud kevadele lähemale ja lühenenud neljalt päevalt kolmele, mis tingib ka programmi mahu mõningase vähenemise. Lisaks pole festivali käsutuses remonti läinud Haapsalu kultuurikeskuse suurt saali, filme näidatakse sama maja kahes väiksemas saalis. „Kvaliteedile me allahindlust teha ei soovi ning kindlasti on atmosfäär sama intiimne kui tavapäraselt,” loodab Helmut Jänes  

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp