Helikoosolek uurib raadiot

2 minutit

Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) 29. mail kl 18–20 toimuv helikoosolek tegeleb raadioga, uurides seda kui objekti, instrumenti ja mälu.

Helikoosolekute tavapärase võõrustaja Patric McGinleyga liitub kirjanik, kirjandus- ja muusikakriitik ning Eesti Kirjandusmuuseumi teadur Sven Vabar. Sven tutvustab raadioteemalisi arhiivisalvestisi ning arutleb nende tähtsuse üle tema elus.

Sveni Vabar:

Ma esitlen raadiohääli oma lapsepõlvest Elvas ajavahemikul umbes 1981–1984. Minu vanavanematel oli tohutu suur lampraadio Minija 2, mis oli toodetud 1962. aastal Leedus. Sellest kuulasime me Ameerika Häält, Fred Jüssi „Looduse aabitsat“, Laulupeo otseülekandeid jms. Ma esitlen neid helisalvestisi ja mõningaid teisi signatuure ning saateid, mida me tollal kuulasime ning mida ma olen hiljem ERRi arhiividest välja noppinud. Mängisin neid helisalvestisi esimesel Tartu Topofonil 2010. aastal, kuid tookordne üritus oli rohkem „kunstisündmus“, kus juttu ei tehtud; seekord ma räägin, mida need helid mulle väikese lapsena tähendasid, kuidas nad alateadlikult määratlesid minu jaoks selle, mis on „väljas“, väljaspool meie väikest Elva korterit. Ma oletan, et meie raadio kahin ja analoogsüntesaatorite ambientsed signatuurid, mis kasutasid J. M. Jarre, Vangelise, Kraftwerki jms artistide loomingut, kujundasid rohkemal või vähemal määral mind ennast, seda, kuidas ma näen ja tajun maailma ning ka seda, milliseid helisid ja muusikat kuulan ma praegu. Mul on aga tugev kahtlus, et ma ei ole mingil moel ainulaadne; ma usun, et terve põlvkond inimesi Eestis, Ida-Euroopas ja osalt kogu Läänemaailmas oli tugevasti mõjutatud sedalaadi raadiohelidest, nii et meil on võimalus taas tajuda ja jutuks võtta oma alateadlikku kuulajaminevikku.

Kohtumise teise pooles avastame üheskoos vanade raadiote kollektsiooni helipotentsiaali, improviseerides helidega, mida suudame neist välja võluda, olles häälestatud kas raadiojaamadele või viibides jaamade vahelises alas. Meist saab improviseeritud orkester, mis mängib helidega raadiolainetel. Eksperimente juhib ja salvestab Patrick McGinley, kes tegi hiljuti oma veebiraadiole framework saate raadio mälu. Saadet saab kuulata siit.

Korraldajad võtavad kaasa nii palju vanu raadioaparaate kui saavad, kuid kui osalejatel on kodus vanu töötavaid raadioid, võtke need palun kaasa! Olgu need lühilaine-, kesklaine- või pikklainevastuvõtjad, väikesed või suured! Raadiod peaksid töötama patareitoitel ning olema varustatud sisseehitatud valjuhääldiga.

helikoosolek:tartu korraldajaks on MoKS ja seda toetavad Eesti Rahva Muuseum, Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

http://helikoosolek.blogspot.com

http://www.moks.ee

http://www.erm.ee

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp