Heli Susi 14. XI 1929 – 8. VI 2020

2 minutit

Armastatud saksa keele õppejõud, tõlkija ja toimetaja Heli Susi oli üks neid erakordseid isiksusi, kes oma vaba vaimu ja põhimõttekindla väärikusega, tulevikku suunatud pilguga suutsid kujundada uute põlvkondade hoiakuid ja maailmapilti nii Nõukogude okupatsiooni ajal kui ka pärast Eesti iseseisvuse taastamist. Kui tema advokaadist isa Arnold Susi tagas Otto Tiefi valitsuse haridusministrina Eesti Vabariigi järjepidevuse juriidilises mõttes, siis Heli Susi kandis vaba riigi tunnetust edasi oma õpetajategevuses, vestlustes ning hiljem paljudes kirjatöödes, mälestustes ja isa raamatute väljaandmisele kaasa aidates. 2018. aastast välja antav Arnold ja Heli Susi nimeline sõnajulguse missiooniauhind iseloomustab tabavalt neid väärtusi: sõna jõu tunnistamine, julgus teha seda, mis aus ja eetiline. Legendaarseks on saanud Suside perekonna kartmatu abi Aleksandr Solženitsõnile, kes kirjutas oma „Gulagi arhipelaagi“ 1965–1967 talviti Suside maakodus ning Heli Susi koos oma venna Arnoga hoolitses käsikirja peitmise eest. Heli Susi oli olnud küüditatuna kaheksa aastat (1949–1957) Krasnojarski krais.

Ka õppejõuks olemine oli Heli Susile viis muuta maailma helgemaks ja avaramaks. Pärast Siberist naasmist ja saksa filoloogia õpinguid Tartu ülikoolis õpetas ta 41 aastat (1962–2003) saksa keelt Eesti muusika- ja teatriakadeemias ning peale selle pikka aega ka usuteaduste instituudis. Arvukad muusika- ja teatriinimesed ning teoloogid on saanud osa tema tundidest. Need ei olnud ainult inspireerivad keeletunnid, vaid hoopis teine, rusuvast nõukogude argipäevast erinev maailm – vaba ja avara mõtlemise oaas. Susi kasvatas ja arendas isiksust tervikuna, näitas oma eeskujuga suveräänse ja haritud vaimu vääramatut väge. Paljudele tudengitele jäi unustamatuks elamuseks, kuidas esimene saksa keele tund algas Susi ühe lemmikpoeedi Paul Celani „Todesfuge“ lugemise ja analüüsiga. Susi orienteerus suurepäraselt muusikas ja teistes kunstides ning mõistis kunstialadega tegelejaid, leides igaühele sobiva individuaalse lähenemise. Väsimatult aitas ta koore ja vokaliste saksa keele hääldusega ja teksti nüanssidest arusaamisel. Susi õpetajatalent pärines küllap juba ta isalt ning ka emalt, kes oli olnud hinnatud õpetaja Elfriede Lenderi eragümnaasiumis.

Heli Susi tegevust tunnustati 2011. aastal Riigivapi IV klassi teenetemärgiga. Kaks aastat tagasi sai temast PEN-klubi auliige. Läinud aasta lõpul tähistas särav ja teotahtest pakatav Heli Susi EMTAs oma 90. sünnipäeva. Tema mõtted, õiglus- ja autunne, heasoovlikkus ning sügav kultuuritunnetus jäävad saatma õpilasi, kolleege ja kõiki teisi, kes teda tundsid.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp