Harly Kirspuu, filmistsenarist- ja -produtsent 

2 minutit
Harly Kirsipuu

Kohanemisvõime on üks inimkonna nurgakive. Kogu meie püsimine liigina ei ole kunagi rajanenud sellel, et oleme teistest liikidest kuidagi kõrgemal sellepärast, et lihtsalt oleme ja kõik, vaid sellepärast, et oleme kohanemisvõimelised. 

Inimese laiskus on alati ja igas ühiskonnas toonud kaasa selle, et leidub grupp kodanikke, kes ei taha kunagi ega millegagi kohaneda ning hakkab levitama mingit „vanade heade aegade kontseptsiooni“, mis toob aga väga sageli kaasa ideid, mis vihjavad mingit sorti kliinilise ravi vajadusele. Raskeim näide on põhimõtteliselt iga diktaator, kes kunagi on elanud. Nad tulevad ja ütlevad, et praegu on elu halb, aga vaat kui mina võimul olen, siis teen kõik täpselt selliseks, nagu oli vanasti, ja toon tagasi vanad head ajad. 

Euroopas võib praegu näha ka teistsugust sellekohast vormi, mis juhtub, kui inimene ei kohane. Briti valitsus, pärast seda, kui riik sai Euroopa Liidust välja kangutatud (peamine argument oli ikka „vanade heade aegade tagasitoomine“), on nüüd nõuks võtnud ära kaotada meetermõõdustik ning minna tagasi briti süsteemile. Kohe sai selgeks, et kui kõik asjad oleksid saadaval mõõtühikutes, millest neil aimugi pole, oleks näiteks alla neljakümnestel isegi poeskäimine raskendatud, kuna nemad pole vana süsteemi mitte kunagi kasutanud. Too argument aga valitsust ei kõigutanud. Peamine on ikka „vanad head ajad“ tagasi tuua, et need, kes pidid meetersüsteemiga kohanema, saaksid nüüd oma elu edasi elada, nagu vahepealseid aastakümneid poleks olnudki. 

Ka Eestis liigub ringi kollektiiv, kes tahab vanu häid aegu tagasi tuua. Kui nendelt isikutelt küsida, millal need ajad Eestis olid – kas eelmise kümnendi traagiliste tagajärgedega laenamispidu, üheksakümnendate vaesus, okupatsiooniaeg või sõjaeelne vabariik, mis oli Euroopa üks liberaalsema mõttemaailmaga riike? – jookseb neil juhe kokku. Aga isegi kui nad ei tea, kas ja millal need vanad head ajad olid, tuleb need viivitamatult tagasi tuua, sest kohanemine on kurjast. 

Keegi pole kunagi öelnud, et kohanemine on kerge, aga kohanemisvõime on vajalik. See on eeltingimus mõistmaks, et esiteks on see ainuke põhjus, miks oleme jõudnud nii kaugele, nagu me oleme, ja teiseks, tee mis sa tahad, vanade aegade igatsemine kella tagasi ei keera. 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp