Haigla pidu

3 minutit

„Eestile ei ole kunstiakadeemiat vaja. Kes tahab kunsti õppida, võib minna välismaale,” ütles kaitse- …, vabandust! haridus- ja teadusminister, kui tuli esimest korda Eesti Kunstiakadeemia (EKA) rektoraati kohustuslikule tutvus­visiidile. Riik on hoolikalt ministri kurssi hoidnud, sest – kuidas EKAt koheldakse? Archimedeselt ettemaksena saadud 2,4 kuni 2,5 miljonit eurot peab kool tagastama ajatatud maksetena, kuigi raha oli uue hoone rajamise eesmärgil igati õiguspäraselt kulutatud. SA Archimedese asutaja on Eesti Vabariik, asutajaõigusi teostab haridus- ja teadusministeerium. Seega peetakse need summad praegu kooli eelarvest kinni riigi kasuks, lisaks karistusele, mis krundikaubanduses saadakse: EKA ei tee Riigi Kinnisvara ASiga head diili. Vastutasuks „sukavabriku” ehk 6,9 miljoni eurose kinnistu eest Kotzebue tänaval antakse RKASile lahkelt ära peaaegu kogu EKA vara (sh kuuldavasti Tartu mnt 1 krunt), kuigi juba ainuüksi Gonsiori 8, Suur-Kloostri 11 ja 11a, Raja 11 väärtus kokku on 9 miljonit eurot.
Kunstnike palgaarmee algatus oleks maailma mastaabis köitev projekt. Kunstikõrgharidus välja suretatud, võiks riik järgmise sammuna korraldada (Archimedese tõukefondide summade toel) rahvusvahelise riigikunstnike ja -kunstiteadlaste taotlusvooru, mille põhjal EV palkaks vajalikud kunstispetsialistid ja tagaks seeläbi enesele valdkondliku kultuurilise järjepidevuse. Võistlusel osalemiseks piiranguid ei seata. Võistlus võiks kuuluda nii pärandiaasta kui juubeliaasta „EV 100” ürituste hulka. Sest tõepoolest, kui riik on ikka juba nii vaene, et peab kunstnikke koorima, siis tuleb tõele näkku vaadata ja endale tunnistada: me ei jaksa (ei viitsi) neid juurde koolitada. Jagame varad parem omavahel ära (s.t päris otseselt nüüd kohe kooli kinni ka ei pane, eks ole, aga saadame …). Teate, nii on kõigil lihtsam. Lõpetame selle lollimängimise. Ja need ohmud, kes tahavad kunsti õppida, las nad lähevad välismaale. Seal on koole küll ja veel.
Riik on meil ju siiski selleks, et siin teha „päris” asju: tarmukate eestlaste tarku ja toimekaid asju. Näiteks lammutada Sakala ja teha selle asemele ostukeskus. Või lammutada plaanikomitee ja ehitada ta samal kujul uuesti üles. Või 60m liikluskoridoriga põhjaväilaga lõigata mereäär Tallinna kesklinnast ära. Või lammutada Kultuurikatla estakaad (ja korsten, kui vähegi võimalik), mis sest et kaitse all. Kõrval hea buldooseriga jätkata ja ka linnahall lammutada, et veel suurem ja parem maalahmakas kellelegi hõlma alla sokutada.
Või mis neist väikestest asjadest ikka – Rail Baltic unustage parem ära (muidu tulevad „talendid” veel kogemata tagasi, kui istuvad vale rongi peale või unustavad end sõitma ja magavad õige peatuse Euroopas maha). Teha on palju, erastamisjärjekord pikk: eesti õhk, eesti post, andmevara, eesti energia, eesti loto jpm. Alustaks lõpust ehk lotost, mis tuleb kindlasti „reformida”, sest see toetab ju kultuuri.
See selleks, mulle Haigla peod üldiselt meeldivad. Eriti viimane, Katlaaias. Vaatamata sellele, et Kultuurikatla nime on poliitpropaganda heaks mis tahes viisil kasutatud. Viktoriiniküsimus: mis rattasse „sukavabrik” pannakse?
EKA-l pole ühtki põhjust Tartu mnt 1 krunti käest ära anda. Kotzebue on Alaska küla, kus elab 2010. aasta rahvaloenduse andmeil 3201 inimest. EKAt on aegade jooksul varemgi „Loode-Arktikasse” saadetud. Seni pole läinud.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp