Festival TubIN muudab sügisese Tartu muusikalinnaks

3 minutit
Kuula
Mihhail Gerts

3. oktoobril algab Tartus juba neljandat korda festival TubIN ja nii muutub Emajõelinn Tartu neljaks päevaks muusikalinnaks. Mitmekülgne muusika jõuab Tartu eri saalidesse ning kahel korral toob festival muusikat ka Tallinna.

Festivali sümboolne eelavang toimub 1. oktoobril, ülemaailmsel muusikapäeval. Sel puhul saab Tallinnas Estonia kontserdisaalis külastada Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri proovi. Kell 13 algavas avatud proovis on dirigent Mihhail Gertsi juhtimisel publiku ees Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kavas on Beethoveni ja Tubina esimesed sümfooniad, mida ühendab noorus, julgus ja meisterlik visioon. Koostöös UNESCO muusikalinn Tallinnaga on kontsert suunatud hariduslikul eesmärgil ka koolinoortele ning avatud proovi külastus on kõigile tasuta.

2. oktoobril õhtul kell 19.30 toimub Tartus Heino Elleri Muusikakooli Elleri saalis filmiõhtu „Äraoldud päevade summa“. Vaatajateni jõuab Eduard Tubina 100. sünniaastapäevaks valminud muusikaline dokumentaalfilm, mis jutustab loo jõulisest loovisiksusest, kes hoolimata saatuse keerdkäikudest kirjutas vaikelus kümme sümfooniat ja muutus küllaltki keeruliseks sümboliks ühele väikerahvale. Filmis kõnelevad Käbi Laretei, Neeme Järvi, Asta Lepik, Veljo Tormis, Harry Olt, Toomas Tuulse ning helilooja pereliikmed Beyhan ja Eino Tubin. Režissöör on Marianne Kõrver, stsenarist Jüri Reinvere.

Festivali avakontsert „Number üks“ toimub 3. oktoobril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas. Kontserdil musitseerivad viiuldaja Hans Christian Aavik ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kavas on Beethoveni sümfoonia nr 1, Tubina viiulikontsert nr 1 ja Tubina sümfoonia nr 1. Tallinna publiku ees on sama kontsert reedel kell 19 Estonia kontserdisaalis. Nii Tartu kui ka Tallinna kontserdile eelneb kell 18 algav vestlus, kus festivalist ning Eduard Tubina loomingust ja eluteest räägivad Joonas Hellerma ja Mihhail Gerts.

4. oktoobril kell 17 saab Tartus Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis kuulata Eduard Oja autoriõhtut. Kontserdil kõlavad Eduard Oja „Aeliita süit“, „Aja triloogia“, „Sugestioonid“ ja sopranikvartett „Talveöine“. Heliteoseid esitavad sopran Karmen Puis, viiuldaja Karl Jõgi, tšellist Indrek Leivategija ja pianist Joonatan Jürgenson. Tundmatuid seiku Eduard Oja eluloost ja helilooja praegust tähendust avab Katrin Aller.

5. oktoobril kell 17 on Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis võimalik kuulata kontsert-vestlusringi „Parem kui Brahms?“. Brahmsi klarnetisonaati nr 1 f-moll op. 120 ja Tubina klaverisonaati nr 1 E-duur ETW 31 esitavad Tõnu Kalm klarnetil ning Age Juurikas ja Mihhail Gerts klaveril. „Tubin on geenius. Ta on parem kui Brahms, parem kui mina, ja kindlasti parem kui Eller,“ arvas Tubinast Artur Kapp. Avamaks selle väite sisu kohtuvad Joonas Hellerma vestlusringis heliloojad Rasmus Puur ja Erkki-Sven Tüür ja nii saabki näha, kas see väide ka paika peab.

6. oktoobril hommikul kell 10 algab Vanemuise kontserdimaja parklast Enn Lillemetsa juhtimisel kultuuriretk. Külastatakse nii Eduard Tubina kui ka teiste Tartus tegutsenud oluliste kultuuritegelastega seotud paiku. Kultuuriretkel osalejad viiakse soovi korral ka järgmisesse kontserdipaika. Südapäeval kell 12 toimub Eesti Rahva Muuseumi raamatukogu saalis kontsert „Elu viiul“. Kontserdil kõlavad Tubina „Süit eesti tantsuviisidest“ ja viiulisonaat nr 1. Neid esitavad Triinu Piirsalu viiulil ja Mihhail Gerts klaveril. Õhtule annab kunstilise vaate Eero Epner, kes avab kahe Eduardi – Eduard Tubina ja Eduard Wiiralti ühisosa.

Festivalile annab lõppakordi 6. oktoobri õhtul kell 17 Vanemuise kontserdimajas toimuv kontsert „Uuest maailmast“. Dirigent Mihhail Gertsi juhatusel on publiku ees pikoloflöödimängija Heili Rosin-Leivategija ja Vanemuise sümfooniaorkester, kõlavad Tubina sümfoonia nr 9, Tüüri kontsert pikoloflöödile ja orkestrile „Solastalgia“ ning Dvořáki sümfoonia nr 9 „Uuest maailmast“.

Nii saabki kuue päeva jooksul põhjalikult mitmekesise ülevaate helilooja Eduard Tubina fenomenist, tema heliloomingust ning jäljest kultuuriloos.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp