ESTICA

3 minutit

Kopenhaageni tööliste muuseumis on avatud seitsme riigi ühisnäitus „Tööstus ja modernism Läänemere regioonis 1945–1990”, kus Eestit esindab ERMi näitus „Industrialiseeritud põllumajandus”. Eesti väljapaneku on kokku pannud Mart Kalm EKAst ja Piret Õunapuu ERMist.

Eestlaste loo peategelane on veterinaar Helgi, kes on elanud kaasa kolhooside mured ja rõõmud ning läinud pensionile, kui kolhoos likvideeriti. Alguses elas ta noore spetsialistina küüditatutest jäänud suurtalu ühes toas, seejärel juba kolhoosikeskuse korrusmajas ja eduka professionaalina lõpuks majandi ehitatud ühepereelamus Kullipesa. Helgi hoolealused lehmad ja teised loomad läbivad selle ajaga tee vanast mõisalaudast suurfarmi, mis meenutab pigem suurt tehast. Helgi on omaaegse maaspetsialisti koondkuju.

Ühisnäitus püüab leida vastust, kuhu jõudis modernism Läänemere lääne- ja idakaldal. Meil on jäänud maastikku risustama lagunenud hiigellaudad ja pooleldi tühjalt seisvad kolhoosikeskused ning kultuurimajad.

Näitus teeb ringi ümber Läänemere ja jõuab 2009. aasta jaanuaris Eesti Rahva Muuseumisse.

Jüri Arrak Lissabonis

Oktoobri lõpuni saab Lissaboni dominiiklaste kloostris vaadata Jüri Arraku maalinäitust „Saatuse maalid”. Väljas on 13 õlimaali, enamik testamentliku vaimsuse teemadel nagu „Meile antud märk”, „Vana mees”, „Ristil”, neli maali on otseselt evangelistidest (Johannes, Markus, Luukas ja Matteus). Jüri Arraku maalid ja iidne kloostriarhitektuur moodustavad harmoonilise terviku. Kunstnik ise leidis, et tema maalid pole kusagil varem nii hästi mõjunud. Näituse avas EV Portugali suursaadik Mart Tarmak.

 

Eesti noor kunst Pariisis

22. IX – 12. X võis  Pariisis Montrouge’is rahvusvahelisel noorte kunstike näitusel „Jeune création européenne” („Euroopa noored loojad”) vaadata ka noorte eestlaste Maarit Murka, Alvar Reisneri, Jaanus Samma, Noolegrupi (Villem Jahu, Triinu Jürves, Harry Rull, Rannar Laur), Laura Kuuse, Helen Meleski, Marge Monko ning Reimo Võsa-Tangsoo töid. Euroopa noorte talentide kahe aasta tagant toimuva näituse korraldamiseks on koondunud üksteist riiki, millest kuues eksponeeritakse ka näituse vähendatud väljapanekut. Näituse Eesti korraldaja on Eesti Instituut, kuraator Anneli Porri. Eesti noore kunsti valik keskendus filmikujundite taaskasutamisele. Kunstnikud mängivad tehnikate, fondi ja koloriidi ning tuntud kaadritega, monteerivad neid läbisegi uutega.  

 

Eestlased bluusisid Moskvas

19. IX – 17. X  oli Moskva Kaasaegse Kunsti Keskuses väljas Eesti kunstnike grupinäitus „Tagurpidi blues”. Anna Hints, Laura Kuusk, Neeme Külm, Kristina Norman, Jüri Ojaver, Jaan Paavle, Paul Rodgers ja Jaan Toomik pakkusid Moskva kunstipublikule videos, fotos ja installatsioonides järelemõtlemisainet kultuurilise konsensuse loomise mehhanismide üle. Kunstnikud on dokumenteerinud maailmavaateliste ebakõlade ja kultuurilise  kolonialismi sünnimomente, eksistentsiaalseid valikuid kultuuridiskursuste vahel ning surmaga silmitsi seismist. Näituse korraldas Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, kuraator oli Johannes Saar. Huvi näituse vastu oli suur.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp