Detsembri alguses määrati Noore Ehte Fondi stipendium kahele noorele ehtekunstnikule: EKA magistrantidele Sigrid Kuusele ja Erle Nemvaltsile.
Eesti ehtekunsti noorte annete toetamiseks loodud Noore Ehte Fond tähistab tänavu üheteistkümnendat tegevusaastat. See fond on erakapitalil põhinev eraalgatuslik ettevõtmine, mille eesmärk on toetada ja tunnustada loometeed alustanud noori ehtekunstnikke.
Sihtasutuse Noor Ehe juhatus (Kadri Mälk, Kaido Ehasoo, Tanel Veenre, Piret Hirv ja Liesbeth den Besten) valis tänavused laureaadid kuue kandidaadi seast, võttes arvesse nende senist tegevust ja ka potentsiaali. „Kuusk on võrdselt tugev nii unikaalehtes, kasutades julgelt uudseid tehnoloogilisi lahendusi, kui ka seeria- ja moeehtes,“ kinnitab fondi asutaja Kadri Mälk. Möödunud aastal osales Kuusk ühel kodumaisel ja kolmel välisnäitusel, mille hulgas oli nimekaim Hollandi Arnhemi kunstimuuseumi näitus „Keha kontroll“ („Body Control“) – suurepärane ja tunnustust vääriv saavutus. Erle Nemvalts pälvis eristipendiumi küll väikese, aga väga väljapeetud näituse eest „Palju vett ja vähe kulda“. „Lootustandev algus,“ kommenteeris otsustuskogu. Peastipendium oli sel aastal 1000 eurot.
Sihtasutus Noor Ehe on Eestis üks väheseid erakapitalil põhinevaid kunsti toetavaid ettevõtmisi. On küll Jaan Krossi Sihtasutus kirjanike-tõlkijate premeerimiseks, samuti perekond Kreisi arhitektuuriauhind, kuid nende sihtgrupp on teine. Seekordsed toetajad olid osaühingud Toormoor ja Framinta, Scheeli restoran jt. Kokku oli eraannetajaid paarkümmend ning annetatud summa jäi vahemikku seitsmest tuhandete eurodeni. Toetati, sest Noore Ehte Fond on teinud tiimina head tööd. Kvaliteet loeb.
Noore Ehte Fond kuulub tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste hulka. Juhatuse liikmed töötavad tasuta, vaimustusest kantuna. Muuseas, kuna enamik neist töötab õppejõuna, siis jääb nende ametlik töötasu (vähemalt kunstiakadeemias) teatavasti Eesti keskmisele töötasule alla. Märkimisväärne hulk üliõpilasi käib aga õpingute kõrvalt tööl. See on üsna suur koormus.
Edmund Burke’i seltsi eestvedaja Hardo Pajula intervjuust Cambridge’i ülikooli professori Rupert Sheldrake’iga võib lugeda, et jõukad inimesed investeerivad peamiselt suurima tootlusega projektidesse. Haridus seda ei ole, kuid Sheldrake ütleb ka, et haridus on kõige alus. Seejuures ei tohi unustada tänulikkust. Millegi enesestmõistetavaks pidamine toob kaasa hädaldava meelelaadi: kui midagi ootuspärast ei saada, hakatakse kurtma. Ei tohi võtta kõike enesestmõistetavalt.