Enno Ootsing Vabaduse galeriis

3 minutit

Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor Enno Ootsing on enam kui 50 aasta jooksul kujunenud eesti graafika üheks silmapaistvamaks meistriks. Ta on uuendanud ja arendanud graafika tehnilisi võimalusi ning saavutanud silmapaistvaid tulemusi vabagraafikuna, raamatukujundajana- ja illustraatorina, pälvides tähelepanu ja auhindu rahvusvahelistel graafika suurnäitustel. Näitusega “Miimilised maskid” tähistab kunstnik oma 70. juubelit. Näitus kestab 24. märtsini.

Enno Ootsing: “Näitus „MIIMILISED MASKID“ Vabaduse galeriis on koostatud kahe eelmise aasta loomingust. Inimsuhted ning emotsioonide väljendumine miimika ja kehakeele kaudu on selle näitusekomplekti läbivaks ja siduvaks jooneks.

Vesteldes jälgime partneri nägu, tema miimikat. Meil on arenenud miimilised lihased, mis oma funktsiooniga väljendavad meeleolu ja seisundit, rõõmu, raevu või rahu. Aga oma tunnete varjamiseks on inimene õppinud ka teesklema, manama näole rahu, kui ta tegelikult on raevus, teesklema lõbusust, kuigi on mures. Paljudel juhtudel, näiteks diplomaatilisel esinemisel, on rolli täitjal mõnikord isegi kohustus peita oma tegelikud tunded maski taha, naerusui ähvardada või üllatuda juba teada olude üle. Teatris naudime meisterlikku rollimängu ja justkui ehtsat miimilist tundeväljendust. Meie miimikalihased on rakkes ka siis kui mõtleme või teeme füüsilist tööd. Ainult magades on lihased lõtvunud, mis on omaette miimiline seisund.

Ka „MIIMILISED MASKID“ on valik selle nimetaja alla sobituvatest töödest, mitte eelnevalt kavandatud projekt”.

Näituse avamisel esitletakse Enno Ootsingu raamatut „PEEGELPILT“, alapealkirjaga „Meenutusi ja mõtteid“.

Raamat käsitleb autori kooliteed Räpinast Tartu Kunstikooli ja edasi Kunstiinstituuti ning tööd kunstnikuna, ajakirja kunstilise toimetaja ja Kunstnike Liidu vastutava sekretärina. Pärast mõneaastast vabakutselise kunstniku staatust jätkub 25- aastane töö Eesti Kunstiakadeemias osakonnajuhataja ja professorina.

Ehkki raamat on kirjutatud elukulgu järgides, on sisuline põhirõhk nõukogude aja kunsti- ja kultuurisituatsiooni kirjeldustel. See on killuke Tartu Kunstikooli, Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Kunstiakadeemia ajalugu isiklikult kogetu põhjal.

Tekstis on ka arutlusi loomingu ja kunstinäituste teemal.

Raamat on illustreeritud rohkete fotodega ja vinjettidega autorilt ning lisatud on nimeloend. Formaat 205×287 mm, 160 lk., autori kujundus ja küljendus. Trükk: Tallinna Raamatutrükikoja OÜ.

4. märtsil kell 16.00 avatakse Tallinna Jaani kirikus Enno Ootsingu tagasivaateline loominguülevaade “VALIK GRAVÜÜRE”.

Enno Ootsing: „Olen pidanud oluliseks oma ideede ja kujutluste realiseerimist erinevate trükimenetluste kaudu. Mind on köitnud trükigraafika rikkalik arsenal. Olen tutvunud    enamikuga graafikatehnikatest, aga sobivamaks on osutunud kõrgtrükitehnikad, täpsemalt manuaalsed graveerimistehnikad.

Püsin arvamisel, et tehnika annab tööle olulise lisaväärtuse. Tal võib olla koguni sisuline tähendus.”

 

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp