Ekskursioon Mark Wigley’ ja Anu Vahtraga Kumu kunstimuuseumis

2 minutit

Reedel, 29. märtsil kell 12.00 tutvustavad Uus-Meremaa päritolu New Yorgis tegutsev arhitekt Mark Wigley ja Eesti kunstnik Anu Vahtra Kumu kunstimuuseumis näitust „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“. Ekskursioon toimub inglise keeles.

Üritus leiab aset koostöös Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sarjaga ning on jätk 28. märtsil kell 18.00 toimuvale Mark Wigley’ avalikule loengule EKA suures saalis, mis käsitleb Gordon Matta-Clarki loomingut ning baseerub paljudel seni avaldamata fotodel ja dokumentidel, mõtestades täielikult ringi Matta-Clarkile tuntuse toonud hoonetesse aukude lõikamise aktsioonid.

Mark Antony Wigley (1956) on Uus-Meremaal sündinud arhitekt, autor ning Columbia Ülikooli arhitektuuri-, planeerimis- ja konserveerimiskooli dekaan New Yorgis Ameerika Ühendriikides. Wigley sai nii bakalaureuse- (1979) kui ka doktorikraadi (1987) Aucklandi ülikoolist Uus-Meremaal. 1989. aastal pälvis ta Chicago Arhitektuuri- ja Urbanismiinstituudi akadeemilise stipendiumi, 1990. aastal Rahvusvahelise Arhitektuurikriitikute Komitee (C.I.C.A.) triennaaliauhinna arhitektuurikriitika eest ning 1997. aastal Graham Foundationi toetuse.

Anu Vahtra (1982) on Eesti kunstnik, kes on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias ja Amsterdamis Gerrit Rietveldi Akadeemias ning saanud 2015. aastal Köler Prize’i peapreemia. Vahtrat huvitab ruumiline ja arhitektuurne keskkond, sealhulgas galeriiruumide ja muuseumihoonete spetsiifika. Kumu näitusel on Vahtra loonud Gordon Matta-Clarki teostele installatiivse keskkonna, mis põhineb eelmise suure saali näituse „Vabad hinged“ kujundusel. Kumu hoovis paikneb Anu Vahtra installatsioon, mis meenutab muuseumihoone kohal asunud kunagist paekivikarjääri ning on dialoogis Matta-Clarki töödega.

 

Gordon Matta-Clark (1943–1978) on Ameerika kunstnik, kelle looming muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuuri rollist tänapäeva inimese elus. Ta õppis Cornelli Ülikoolis arhitektuuri (1962–1968) ja kujunes 1970. aastatel New Yorgi kunstiskeene keskseks tegelaseks. Matta-Clark on kuulsaks saanud mahajäetud ja lammutamisele määratud hoonetesse loodud kohaspetsiifiliste installatsioonidega New Yorgis, Pariisis, Antwerpenis jm. Ta paljastas kaose linnaruumi näilise korrastatuse taga ning tõi esile inimese eluruumide ja arhitektuursete struktuuride konflikti. Matta-Clark kuulus New Yorgis Greene’i tänav 112 tegutsenud galerii ja SoHo restorani Food ümber koondunud loomingulisse kollektiivi, mis mõtestas mõistet „anarhitektuur“ (kombinatsioon sõnadest „anarhia“ ja „arhitektuur“). „Anarhitektuur“ tähistas kunstilist praktikat, mis tegeles nihestuste, tühimike ja mittekohtadega linnaruumis. Kumu kunstimuuseumis avatud näitusel „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“ on väljas fotod ja filmid Matta-Clarki aktsioonidest ning installatsioonidest.

Üritus toimub koostöös Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sarjaga, mida toetab Eesti Kultuurkapital.

Osalemine muuseumipiletiga.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp