Eesti Draamateater avab oma hooaja „Kollaborantide“ esietendusega

2 minutit

Kirjanik Mihhail Bulgakoviga juhtub ühel ööl – või näeb ta unes, et juhtub – uskumatu lugu. Stalin kutsub ta Kremli-alusesse salajasse tunnelisse ja pakub: „Teeme vahetust!“ On 1930. aastate lõpp ning Stalinil on käsil kollektiviseerimine ja partei ridade puhastamine reeturitest. Bulgakov on aga äsja asunud kirjutama ülistusteost noorest Stalinist – verehind, millega ta loodab osta loa oma ärakeelatud näidendi taasesitamiseks. Ja nad vahetavadki kohad – või näeb Bulgakov unes, et nad vahetavad. Stalini sõrmede alt lausa lendab kirjutusmasinast käsikirjalehekülgi, Bulgakov teeb aga Stalini tööd.

Lavastaja Merle Karusoo: „Võib-olla on see ainult Bulgakovi pea peale pööratud unenäoviirastus… Aga sedamoodi ei ole Bulgakovit ja Stalinit veel vaadeldud. Võrdluses. Stalin oli vaesest gruusia perest, pooliku haridusega, füüsilise puudega. Bulgakov aadlisoost, kõrgharidusega. Stalin kirjutas noorpõlves luuletusi ja oli algselt Gruusias tuntud kui poeet. Bulgakov oli algselt tuntud kui maakonnaarst. Stalin oli pangaröövel. Bulgakov oli narkomaan. Stalin oli revolutsionäär. Bulgakov oli valgekaartlane. Ühest sai üüratu lagunenud riigi juht, teisest kirjandusringkondade päikesepoiss.

Me räägime palju sellest, et Võim tahab Vaimu alistada. Me hoidume tunnistamast, et Vaim imetleb Võimu. Ta on Võimust huvitatud. Sest Vaimu võimuihalus on  sama suur. Ka Vaim tahab ajusid alistada. Kollaborandid on lahe ja ladus lugu ühemõttelise moraaliga: kui sa teed võimuga koostööd, siis on see sama hea, kui sa teostaksid seda võimu ise. Stalini aja kontekstis – nagu sa kirjutaksid ise alla vastaliste hukkamisotsustele. Aga võib-olla on see ainult Bulgakovi unenäoviirastus ajast, mil ta kirjutas näidendit Stalini noorusest…“

Hendrik Toompere jr mängis Eesti Draamateatri laval Mihhail Bulgakovit hiljuti ka Jaan Unduski „Boulgakoffis“. Selle nüüdseks oma lavaelu lõpetanud lavastuse viimased Bulgakovi sõnad – „Veel! Veel! Veel!“ – osutusid endeliseks: ka „Kollaborantides“ mängib Bulgakovit Hendrik Toompere jr ja tema naist Merle Palmiste. Stalini osas on Guido Kangur.

“Kollaborante” mängitakse Eesti Draamateatri suurel laval esialgu vaid üheksal korral.

John Hodge “Kollaborandid”

Lavastaja Merle Karusoo
Kunstnik Pille Jänes (külalisena)
Valguskunstnik Margus Vaigur (Endla)
Helilooja Urmas Lattikas (külalisena)
Koreograaf Teet Kask (külalisena)
Tõlkinud Triin Sinissaar

Osades Hendrik Toompere jr, Guido Kangur, Merle Palmiste, Maria Avdjushko, Roland Laos, Robert Annus (külalisena), Mari-Liis Lill, Raimo Pass, Jaan Rekkor, Indrek Sammul, Sulev Teppart (külalisena), Johannes Tammsalu.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp