Edgar Viiese (1931-2006) klassika Tallinna vanas lennujaamahoones

3 minutit

Esmaspäevast, 11. juunist on Tallinna Lennujaama vanas terminalis (Lennujaama tee 12) eksponeeritud Kumu kunstimuuseumi skulptuurinäitus “Edgar Viies (1931-2006), sõjajärgse modernismi klassik”. Näitus on tasuta kõigi huviliste jaoks avatud igal tööpäeval 10.00- 15.30.

Edgar Viiese uuenduslikud vormiotsingud ja moodne materjalivalik (alumiinium, klinker, keevitatud raud, plekk jm) tähistasid 1960. aastail modernse ajastu algust kodumaises skulptuuris,“ ütles kunstiteadlane Juta Kivimäe. „Esmakordselt sõjajärgses Eestis ilmus eesti skulptuuri stiilipuhas abstraktne vormikultuur. Mitmetest tema 1960. – 1980. aastate teostest on saanud kunstikäsitlustes krestomaatiline klassika.

Edgar Viies sündis Leningradi oblastis Volossovo rajoonis Simititsas eesti asunduse talunikuperes. 1942. aastal tuli ta koos isaga elama Eestisse Suure-Jaani lähistele. Ta õppis 1951 – 1952 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ning astus 1952. aastal Leningradi kunstiakadeemia Ilja Repini nimelisse instituuti, mille lõpetas 1958. aastal. Samal aastal alustas ta ka Eestis näitustel esinemist. Ta on olnud kogu elu vabakunstnik.

Edgar Viies on 20. sajandi eesti kunsti suuremaid esindajaid skulptuuris. Tema mitmed isikupärased skulptuurid Tallinnas, Tartus ja Viljandis on tänini meeliköitvad. Ka Edgar Viiese arvukas vabalooming kuulub eesti modernismi kullafondi. Mitmed tema teosed on alaliselt eksponeeritud Kumu kunstimuuseumis.

Kaasaegsele kunstipublikule oli üllatuslik ja pälvis väga suurt huvi E. Viiese suur tagasivaateline isikunäitus EKMi Rotermanni soolalao näitusesaalis 2002. aastal. Samal aastal sai ta ka Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ning ilmus trükis, kus on jäädvustatud Edgar Viiese loomingu paremik, samuti tema mõtted kunstist ja kodumaisest kunstikeskkonnast.

Edgar Viiese skulptuure on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tallinna Kunstihoone, Oulu ülikooli kliinikumi, Riia Kunstimuuseumi, Kölni Ludwigi muuseumi, Tretjakovi galerii, Puškini muuseumi, Soome Vähiliidu, Salo ja Loviisa linna kunstikogudes ning erakogudes kodu- ja välismaal.

Tema viimaseks teoseks jäi 2006 suvel Viljandis avatud purskkaevuskulptuur “Pastoraal allikal”.

Näituse on koostanud kunstiteadlane Juta Kivimäe ja kujundanud Villu Plink.

Vana lennujaama hoone valmis aastal 1954, mil just oli lõppenud süngeim ajajärk Eestit okupeeerinud nõukogude impeeriumi ajaloos. Pidulikud valged balustraadid, stukkdekoor ja rangelt geomeetriline ruumijaotus on vaid mõne aasta eest restaureeritud. Ruumis meenutavad möödunut kaks ajastuomast maali: Viktor Karruse „Moskva vaaade“ ja Richard Sagritsa maal vanast Tallinnast, mõlemad valminud 1955. aastal. Aastajagu kestev näitus vana Lennujaama suures saalis on juba kolmas Kunstimuuseumi poolt seal korraldatuist.

Vana tumehall lennujaamahoone paistab kui suunduma tänapäevase terminali eest vasakule ja siis otseteed torniga 2-kordse vana hoone juurde. Autoga tuleb sõita mööda Ülemiste keskusest ja siis otse mööda Lennujaama teed.

Näitus “Edgar Viies (1931-2006), sõjajärgse modernismi klassik” jääb avatuks Tallinna Lennujaama vanas terminaalis kuni 15. maini 2013.a.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp