Doktoritööde kaitsmised Eesti Kunstiakadeemias 13. ja 14. detsembril 2012.a

4 minutit

Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise eriala doktorant Urve Sinijärv kaitseb neljapäeval, 13. detsembril 2012. a algusega kell 14.00 EKA muinsuskaitse ja restaureerimise osakonna õppehoones (Suur-Kloostri 11, auditoorium 103) doktoritööd teemal „Kunst ja loodus pargis. Kujunduslike ja liigikaitseliste eesmärkide ühendamine parkide restaureerimisel ja hooldamisel Saare maakonna looduskaitsealuste parkide näitel”
 
Juhendaja: prof Juhan Maiste
Konsultandid: dr Jaan Liira ja dr Merit Otsus
Eelretsensendid: dr Kristiina Hellström ja prof Kalev Sepp
Oponent: prof Kalev Sepp

Doktoritöö tegeleb kompromissi otsimisega parkide kui kaht poolust – kultuuri- ja looduspärandit – ühendavate mälestiste restaureerimisel. Eesmärk on kahe väärtusvaldkonna ühendamine vastastikku kasulikul viisil: näidata, et ökoloogia võib olla pargi kujunduse teenistuses ja vastupidi – kujundusega seotud otsused võivad soodustada elurikkust. Selles seisneb ka töö innovatiivsus.

Töö põhisisuks on restaureerimisülesande lahendamine üheteistkümnes Saare maakonna pargis, mida koos valikute tegemise põhjendustega kirjeldatakse sõnaliselt ning illustreeritakse fotomontaažide abil. Ülesande lahendamise eesmärgiks on pakkuda välja igale pargile individuaalne lahendus sõltuvalt tema seisundist ja probleemidest, mis vastaks töö peamisele eesmärgile – samaaegselt ajaloolise ruumistruktuuri taastamisega ja esteetilise ilme parandamisega soodustada  elurikkuse säilimist ja kasvu pargis.

Teoreetilises osas käsitletakse kaasaegsete arhitektuurimälestiste restaureerimisprintsiipide rakendamist parkides ning tuuakse sellekohaseid näiteid, antakse ülevaade Eesti parkide kujunemise ja hetkeseisu kohta, kirjeldatakse neis kasutatud erinevate stiiliperioodide kujundusvõtteid, praegust seisundit ning senist lähenemist parkide restaureerimisele Eestis. Seejärel näidatakse, mis põhjusel on pargid kaasaegses Eesti maastikus omandanud lisaks arhitektuuri- ja kunstiväärtusele ka märkimisväärse loodusväärtuse. Kuna töö spetsiifiliseks lähenemisnurgaks ongi loodusväärtustega arvestamine parkide restaureerimisel, siis on teoreetilises osas omaette eesmärgiks tähtsamate pargis esinevate elustikurühmade vajaduste väljaselgitamine, millele tuginedes lahendatakse sellele järgnevat restaureerimisülesannet.

Töös väljapakutavat lähenemisviisi nimetatakse parkide ökoloogiliseks restaureerimiseks. Töö lõpptulemuseks on teoreetilise osa ja restaureerimislahenduste põhjal välja pakutud soovitatavate praktiliste tegevuste kompleks parkide restaureerimisel ja hooldamisel, mille rakendamine vastab nii kujunduslikele kui liigikaitselistele eesmärkidele.

Doktoritööga on võimalik tutvuda Eesti Kunstiakadeemia raamatukogus (Estonia pst 7, III korrus) ja doktorikooli kodulehel aadressil: http://www.artun.ee/index.php?lang=est&main_id=1767

Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise eriala doktorant Riin Alatalu kaitseb reedel, 14. detsembril 2012. a algusega kell 10.00 EKA muinsuskaitse ja restaureerimise osakonna õppehoones (Suur-Kloostri 11, auditoorium 103) doktoritööd teemal „Muinsuskaitse siirdeühiskonnas 1986 – 2002: rahvuslikust südametunnistusest Eesti NSVs omaniku ahistajaks Eesti Vabariigis“
 
Juhendaja: prof Mart Kalm
Eelretsensendid: dr Jaak Valge ja dr Tamas Fejérdy
Oponent: dr Tamas Fejérdy

Muinsuskaitsel on mälumaastike kujundaja ja hoidja, rahvusliku identiteedi looja ja samas riikliku järelevalve ametkonnana palju erinevaid tähendusi. Mälestistel on üheaegselt nii rahvuslik, kultuuriline kui ka majanduslik väärtus. Eesti Vabariigi taastamisega kaasnesid põhjalikud ümberhindamised ja muudatused ühiskondlike suhete, kokkulepete ning väärtuste skaalal. Murrang ühiskonnas peegeldub  nii ühiskondliku kui ka ametkondliku muinsuskaitselise mõtteviisi, kaitse korralduse ning ametkonna ideoloogia ja positsiooni teisenemises muutuvas ühiskonnas.  Doktoritöö käsitleb muinsuskaitset kui üht olulist osa Eestis taasiseseisvumisega kaasnenud siirdeühiskonna arengust.

Kaitsmine toimub inglise keeles

Doktoritööga on võimalik tutvuda Eesti Kunstiakadeemia raamatukogus (Estonia pst 7, III korrus) ja selle kokkuvõttega doktorikooli kodulehel aadressil: http://www.artun.ee/index.php?lang=est&main_id=1767

Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise eriala doktorant Hilkka Hiiop kaitseb reedel, 14. detsembril 2012. a algusega kell 15.00 KUMU Kunstimuuseumis (Weizenbergi 34/Valge 1, 5. korruse näitusesaal) doktoritööd teemal “Nüüdiskunst muuseumis: kuidas säilitada mittesäilivat? Eesti Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogude säilitamise strateegia ning meetod” (“Contemporary Art in the Museum: How to Preserve the Ephemeral? The Preservation Strategy and Methods of the Contemporary Art Collection of the Art Museum of Estonia”)
 
Juhendajad: Sirje Helme, MA ja dr Anneli Randla
Eelretsensendid: dr Heie Treier ja Kristi Harva, MSc
Oponent: dr Heie Treier

20. sajand nihutas drastiliselt kunstiloome piire – traditsioonilisest käsitöö ja materjalidega tegelevast valdkonnast liikus raskuskese kontseptsioonile, emotsioonile, protsessile ehk teisisõnu kõigele mittekombatavale. Nüüdiskunsti loomepraktikate efemeerset ja dünaamilist iseloomu on keeruline sobitada traditsioonilise muuseumi säilitamissüsteemi ning tekib rida küsimusi: kuidas konserveerida nüüdiskunsti ebapüsivaid loomematerjale? Kuidas säilitada nüüdiskunsti teoste mateeriat mõtestavaid ideelisi tasandeid? Kas muuseumil on õigus koguda teoseid, mille füüsiline kestus on lühiajaline? Mis siis ikkagi jääb kaasaegsest pärandist tulevastele põlvkondadele?

Hilkka Hiiopi doktoritöö üritab analüüsida neid keerulisi ja kohati ühese vastuseta küsimusi, kaasates muuseumispetsialistide kõrval mõtteprotsessi ka teoste autorid ja laiema publiku. Uurimust saadab näitus Kumu 5. korrusel (avatud 31.detsembrini 2012. aastal), kus toimub ka töö avalik kaitsmine. Doktoritöö laiem ülesanne on luua nüüdiskunsti säilitamisele teadlikud ja teaduslikud alused Eesti Kunstimuuseumis.

Doktoritööga on võimalik tutvuda Eesti Kunstiakadeemia raamatukogus (Estonia pst 7, III korrus) ja doktorikooli kodulehel aadressil: http://www.artun.ee/index.php?lang=est&main_id=1767

Olete oodatud kaitsmisi kuulama!

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp