Disainimaailm

2 minutit

Tookordse kooliprojekti ühe juhendaja Kristjan Mändmaa sõnul peitus EKA tudengite edu pant õppurite sihikindluses ja lähenemise süsteemsuses: kasutati mitut tootearendusmetoodikat, küsitleti põhjalikult mitmeid ühistranspordiga seotud erinevaid osapooli ja edendati ideid koos tellijaga. Esialgsest kavandist kasvas välja tõsiseltvõetav muudatuste plaan Tallinna ühistranspordi kommunikatsiooniprintsiipide, visuaali ja kliendisuhete muutmiseks. Kolme aasta jooksul on loodud disainjuhtimise manuaal, piktogrammid, uued linna transpordikaardid, ootepaviljonide info­stendid peatuste nimede ja ühistranspordi skeemiga, uued sõiduplaanid jne. Disainialane koostöö jätkub ja tudengid on loonud selleks oma disainibüroo.

Skulptuuri „Märka sõltuvust” ideekonkursi võitsid Salto arhitektid

23. novembril valiti skulptuuri „Märka sõltuvust” 44 kandidaadi seast ideekonkursi võitjad.

Žürii valis konsensuslikult esimese koha vääriliseks (1500 eurot) Salto arhitektide töö „Kaev” (autorid Karli Luik, Ralf Lõoke ja Maarja Kask), teise koha (1000 eurot) pälvis „Inimesed kärbsepaberil” (Tauno Kangro) ning kolmas koht (700 eurot) läks jagamisele kolme töö vahel: „@” (autorid Doris Orasi ja Katrin Tääker), „Rentsel” (autorid Asko Uukado, Paco Ulman ja Kaarel Künnap) ja „Iseenda vang” (autor Olavi Jõesaar).

Kuna osavõtt oli arvukas ning tööde tase kõrge, soovis žürii veel eraldi välja tuua ja tunnustada järgmisi töid: „Kuristik rukkis”, „Sõltuvuskeeris”, „Tühjus”, „000”, „Märka”, „Eucleides”, „Keerle-Pöörle” ja „Konflikt”. Tööd pannakse jaanuaris välja Tallinna linnavalitsuse infosaali.

Plaan on püstitada skulptuur „Märka sõltuvust” Tallinna Tartu maantee ja Liivalaia tänava ristmikul paiknevale ringikujulisele haljakule Pronksi 19 maja ees. Nimetatud kohal toimus 2007. aastal esimene avalik meeleavaldus, mis juhtis tähelepanu sõltuvusprobleemile kui epideemiale.

Konkursi žüriisse kuulusid Tallinna kesklinna linnaosa vanem Mihhail Korb (esimees), Jaan Elken Eesti Kunstnike Liidust, Terje Ojaver ja Mari-Liis Tammi Kelder Eesti Kujurite Ühendusest, Vilen Künnapu Eesti Arhitektide Liidust, linnadisainer Urmas Kaldaru, Max Kaur Tallinna Linnavolikogust (skulptuuri tegemise idee autor) ja Nikolai Degtjarenko Ühiskonna Arengu Instituudist. Ideekonkursi taga olid Ühiskonna Arengu Instituut, Eesti Kujurite Ühendus ja Tallinna kesklinna valitsus. Skulptuuri rajamise eesmärk on juhtida tähelepanu laialdaselt levinud sõltuvustõve ohtlikkusele XXI sajandi tsiviliseeritud ühiskonnas. Teos loodetakse valmis saada järgmiseks Tallinna päevaks – 2013. aasta 15. maiks.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp