Auhind – Andres Lemba, helilooja

2 minutit

sirp_2016_38_0019__art_r2

14. septembril kuulutati välja tänavused Riho Pätsi Koolimuusika Fondi laureaadid: muusikaõpetaja Laine Lehto, kontrabassipedagoog Meeme Saareväli, helilooja Andres Lemba ning ETV ja Eesti Kontserdi televõistlus „Klassika­tähed“. Küsimustele vastab peamiselt koori- ja kammermuusika loojana tuntud Andres Lemba.

Millisel koorimuusikal on teie hinnangul potentsiaali pikemaks ajaks repertuaari jääda?

Vaevalt et siin retsepti on – muutujaid on liiga palju. Lisaks muusikalisele on koorilaulul ka tugev sotsiaalne aspekt. Mulle tundub, et eestlastele on see eriti oluline ja märgiline – laulurahvas, nagu me oleme. Kahtlemata on teemasid, mis puudutavad inimesi ajast aega, olenemata riigikorrast, ilmast või laulja emotsioonist, aga kindlasti on ka muusikat, mis toimibki ainult siin ja praegu. Kõige olulisem on, et koorilaul kõnetataks lauljat ja kuulajat, et teksti ja muusika kooskõla toimiks tervikuna. Ja et lauljad ennast teost esitades hästi tunneksid.

Teie loomingut on ka 2017. aasta laulupeo „Mina jään“ kavas. Mille poolest erineb laulupeolaul muust loomingust?

Ega ei erinegi. Alati peab arvestama, kellele kirjutad, millist meelsust (sõnumit) peaks teos kandma, millist lugu jutustama ja millises kontekstis seda esitatakse. Samuti mängib suurt rolli esitaja(te) tehniline ja muusikaline võimekus. Need nn reeglid on iga muusikateose kirjutamisel samad. Laulupeolaulu puhul on ülioluline leida õige tekst, mis sobib laulupeo sõnumi ja kontseptsiooniga – sellest algab tegelikult kõik. Kui tekst kõnetab, sünnib ka lugu kergemini. Tuleb arvestada sellega, et tegemist on väga suure kooriga, kus võib olla mitmesuguse tasemega lauljad. Kuigi aasta-aastalt on meie lauljate ja kooride võimekus pidevalt kasvanud, pole laulupidu ilmselt õige koht eksperimentideks. Muusikaliselt tuleb olla pigem traditsiooniline või mõõdukas uuendaja.

Mis teeb õpetajaametis praegu kõige rohkem rõõmu?

Olen juba üle 20 aasta olnud Otsa kooli muusikateoreetiliste ainete õpetaja ja selle ajaga on kõik me ümber tohutult muutunud. Õpilased saavad edasi õppida ka väljaspool Eestit ja paljud ka kasutavad seda võimalust. Teeb rõõmu, et paljud õpilased on motiveeritud ja pühendunud ning oma erialal edukad. Selliste noorte inimestega on tore koostööd teha, neid on kerge innustada ja arendada ning nende suurte sihtide täitumisele kaasa aidata.

Mis innustab uut muusikat kirjutama?

Uut muusikat innustavad kirjutama huvitavad inimesed, suurepärased muusikud, head sõbrad, inspireerivad tekstid, mitmesugused elusündmused ja emotsioonid. Julgustavate muusikuteta oleksid minu noodiread tühjad.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp