Aleksander Peeki maalid rahvusraamatukogus

2 minutit

7. – 27. aprillini on rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis avatud valiknäitus teatri- ja maalikunstniku ning graafiku Aleksander Peeki töödest. Näitusega tähistatakse kunstniku 100. sünniaastapäeva, väljapanek avatakse teisipäeval, 7. aprillil kell 16.

Näituse ellukutsujateks on kunstniku pojad ja lapselapsed, sooviga hoida elavana ja väärtustada Aleksander Peeki mitmekülgse loometegevuse pärandit – meisterliku klassikalise realismi väljendusi akadeemilise ja tarbekunsti kaudu. 25. aprillil möödub 100 aastat kunstniku sünnist.

peekAleksander Peek sündis 25. aprillil 1915. aastal Kundas. Erialalisi teadmisi teatrikunstist omandas Peek Moskvas. Samuti õppis ta Siberis Omski kunstikoolis teatri-dekoratiivkunsti osakonnas, kust kutsuti rindele. Rindejoonistuste ja maalidega võttis ta osa näitustest Vladivastokis jm. Teatrikunstnikuna on Aleksander Peek töötanud nii Donbassis kui Samarkandis. Jõudnud tagasi Eestisse, töötas ta 1946. aastast Tallinna RAT Estonias ning Vene Draamateatris. Just sealt sai alguse Aleksander Peeki oskus siduda praktilisi töövõtteid erinevate loovate kunstiliste võimalustega visuaalselt nauditavaks tervikuks.

Pärast teatrist lahkumist pühendus Peek maalikunstile, luues toonase ühiskonna seisundit tabavaid maale nagu “Bürokraadi eine” ja suurvorme nagu Tallina kino Rahu seinamaal (1950). Viimastel aastatel katsetas kunstnik serigraafiaga.  Näitusel on esitatud tema uudsete tehniliste lahendustega loodud 1960-ndate Tallinna vaated. Peeki tehnoloogia ja kunsti ühendamise annet näitab  anoodsöövitust hõbesepisega ühendav elektronpanoo “Olümpia purjeregatt Tallinna lahel” (1980). Ta oli NSVL Ministrite Nõukogu 1977. aasta preemia laureaat ning alates 1950. aastast Eesti NSV teeneline kunstnik,
Oma mitmekülgseid andeid rakendades tegi ta aastatel 1950-1960 NSVL Rahvamajanduse Näituste paviljonidele töötavaid masinate ja seadmete mudeleid ning riigi elektrifitseeritud kaardi, aga ka kaardid Eesti energiale ja politseile. Oskus liita tehnilist taipu kunstiga on andnud tulemuseks hulga välisdekoratsioonitöid ning arvukate näituste kujundusi, kus ta on edukalt rakendanud mitmeid tehnilisi täiendusi ja uuendusi.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp