Ajaloomuuseum avab Maarjamäe lossi tallihoone

3 minutit

Ajaloomuuseum avab Maarjamäe lossi tallihoone ja näituse „Riik malelaual. Saksa okupatsioon Eestis 1941-1944“.
Eesti Ajaloomuuseum avab publikule Maarjamäe lossi tallihoone 4. detsembril 2014. Renoveeritud ajaloolises tallihoones on muuseumi uus näituse- ja õpikeskkond. Endises tallis asuvad Eesti Ajaloomuuseumi konserveerimislaborid ja külastajaid ootab näitus „Riik malelaual. Saksa okupatsioon Eestis 1941–1944“.
Eesti Ajaloomuuseumi direktor Sirje Karise sõnul on tallihoone rekonstrueerimine ja avamine esimene samm Maarjamäe kompleksi korrastamise teel, mis plaanikohaselt valmib 24. veebruaril 2018. Maarjamäel tegutsenud endise suhkruvabriku tall valmis 19. sajandi alguses ja on nüüd keskkonna- ning energiasäästlikult korrastatud hoone.
Tallihoones asuvad ka nüüdisaegsed tööruumid muuseumi konservaatoritele, kelle tegevust saab läbi klaasseinte näha ka muuseumikülastaja. Ootame kõiki ajaloohuvilisi muuseumi uutesse haridusprogrammidesse ja õpitubadesse ning muidugi tutvuma uue näitusega.
Tallihoones avatud näitus „Riik malelaual. Saksa okupatsioon Eestis 1941–1944“ annab esmakordselt põhjalikuma ülevaate ühest vastuolulisemast ja dramaatilisemast perioodist Eesti ajaloos. Näitusel saavad külastajad teada, kes ja kuidas toona Eestit valitsesid, milline oli Saksa okupatsioonivõimude propaganda, kuidas viidi Eestis ellu repressiivpoliitikat ning millised olid selle tagajärjed. Samuti antakse näitusel ülevaade vastupanust, sõjaaegsest argielust ja Eestist põgenemisest. Eksponeeritud on palju kõnekat materjali, mida laiem publik näeb esmakordselt. Nii on näitusel vaatamiseks ühe tuntuima sõjaaegse Eesti fotograafi Karl Hintzeri tehtud fotod Herderi Instituudi kogust Saksamaalt.  Samuti saab vaadata intervjuufilme holokaustis ellu jäänud Isidor Levini ja Guido Pandiga ning näha Kiur Aarma autorifilmi argipäeva ja sõjareaalsuse põrkumisest Eesti tüdrukute lugude näitel. Välja on pandud erinevad vormirõivad ja terve rida mundreid, mida kandsid eesti mehed, kes Teises maailmasõjas Saksa armeesse võisid sattuda. Näitust rikastavad multimeediaprogrammid ja paljude inimeste annetatud esemed. Ekspositsiooniga kaasneb mahukas kataloog.

Näituse kuraator: Olev Liivik (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator)
Konsultant: Toomas Hiio
Meeskond: Martin Jaigma, Kirsti Jõesalu, Peeter Kaasik, Tõnis Liibek, Meelis Maripuu, Olaf Mertelsmann, Jaak Mäll, Indrek Paavle ja Triin Tark.
Audiovisuaalsed programmid tootis Produktsioonigrupp OÜ.
Tallihoone projektijuhid: Laura Kipper ja Heinu Klaas (Eesti Ajaloomuuseum)
Tallihoone sisearhitektuurse projekti ja näituse kujunduse autor on Tarmo Piirmets (PINK OÜ), arhitektuurse projekti tegi Jaak Huimerind (Studio Paralleel OÜ), ehitustööd teostas Tarrest LT OÜ. Graafiline disain Marje Eelma ja Martin Eelma (Tuumik Stuudio OÜ).

Juba avapäeval, 4. detsembril kell 18 toimub tallihoones mälumäng „Murra mälu!“. Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Sõjamuuseumi korraldatud mängus saavad kõik huvilised mälumängumeeskonnad oma teadmised proovile panna. Osalemiseks tuleb eelregistreerida. Lähem info SIIN

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp