Ainult südamega laulad hästi

3 minutit

  Itaalias Gorizias toimunud 59. rahvusvahelise Seghizzi festivali eelne aeg oli koorile raske: palju lauljaid oli kaasatud teistesse projektidesse, lõpetas kooliaastat või oli hõivatud igapäevatööga. Pealegi oli koor andnud jah-sõna osaleda Panufniku „Tallinna missa”  maailma esiettekandel, mis nõudis samuti prooviaega. Kõigest hoolimata jõuti 6. juulil ilusasti lennukile. Koor andis festivalil Venezia lähedal Suseganas kontserdi, mille kava koosnes eranditult eesti heliloojate loomingust (A. Pärt, V. Tormis, R. Kangro, P. Uusberg jt). Kirikutäis rahvast võttis esitatu ovatsioonidega vastu.     

  Kokku oli festivalile valitud 19 koori 16  maalt. Collegium Musicale võistles viies kategoorias: perioodi 1400–1650 muusika, XIX sajandi muusika, rahvamuusika, 1945. aastast kuni tänapäevani ning eraldi veel nüüdismuusika kategooria. Seghizzi festivali võistlusel saadud tulemus ületas ootused: dirigent Endrik Üksvärav oli lootnud ja oodanud ühte esikohta, saadi aga viis – igas osaletud kategoorias. Lisaks veel eripreemia repertuaari eest. Ning kõike kroonis festivali grand prix’  vooru võit. Paraku meil suurt ei teata Gorizia festivali, mis küll on aastakümneid kuulunud sarja „Euroopa grand prix’” festivalide hulka. Viimati osales seal Eestist aastal 2001 ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhtimisel. Gorizias saadud võidud tekitasid tahestahtmata ootuse järgmise, 14. – 18. IX Arezzos toimunud konkursi „Polifonico 2011” osas. Lauljad mõistsid, et tegemist on ühe kõrgema tasemega amatöörkooride festivaliga  kogu Euroopas. Arezzosse valiti võistlema 12 koori ja Collegium Musicale jaoks oli võit juba sinna pääsemine. Kohe alguses sai selgeks, et kui Seghizzi festivalil olid heal tasemel, siis Arezzos väga heal tasemel koorid. USAst pärid Salt Lake Vocal Artists ja Jaapani Vox Gaudiosa kõlasid uskumatult vägevalt. Veelgi uskumatum oli aga teadaanne, et Collegium Musicale on saanud samaväärselt punkte ja pääsenud nende kahega koos grand prix’ vooru. Lisaks seal pälvitud II kohale võideti kahes kategoorias esikoht ning eripreemia kaasaegse muusika kategoorias (kus rohkem preemiaid peale selle ei antudki).       

Kuhu edasi? Mõneks ajaks tuleb vist võistlemine jätta, saavutatud taset hoida ja veelgi paremaks lihvida. Dirigent Endrik Üksväraval on plaan töötada häälerühmadega ükshaaval, seda just tämbri osas. Kui loo algusesse tagasi tulla, siis teeb Collegium Musicale kindlasti eriliseks ka dirigent. Kui ta muusikaakadeemias koorijuhi diplomit omandas, ei suutnud nii mõnedki uskuda, et temast võiks asja saada. Vahepeal kahtles ta ise ka, kas peaks vahetama muusika matemaatikaõpingute vastu. Suur teene selles, et Endrik Üksväravast sai ikkagi dirigent, on tema õpetajal Olev Ojal. Üksväraval on koori ees seistes omad kindlad veendumused ja põhimõtted. Üheks  neist on näiteks see, et hirm pärsib laulmist ja ideaalse kõla tekkimist. Seetõttu on ka tema kooriproovid erilised – hirmuvabad. Sest eks ole nii, et ainult südamega näed hästi. Ja laulad hästi.       

  PS Collegium Musicalet saab kuulda Erkki-Sven Tüüri autorikontserdil 27. IX Rotermanni soolalaos (tasuta!) ja 3. X Tallinna raekojas koori esimese sünnipäeva kontserdil.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp