Reedel, 19. aprillil kell 17.00 toimub Adamson-Ericu muuseumis loeng „Hotsumatund – kirjasild Eesti ja Jaapani vahel”. Kirjakunstnik Mati Kiirend räägib Jaapani kirjasüsteemist – Hotsuma kirjast. Loengu kuulajad saavad ka ise vanas kirjakunstis kätt proovida. Osalemine muuseumipiletiga.
„Hotsumatunni põhiline missioon on tutvustada ühte väga vana unustatud ja hiljuti taasavastatud häälikulist kirjasüsteemi Jaapani saartelt – Hotsuma kirja, mis väidetavalt on olnud kasutusel juba enne seda, kui hiina hieroglüüfkiri ja häälikusüsteem asus kirjeldama jaapani keelt meie ajaarvamise esimestel sajanditel,” ütles Mati Kiirend.
Vaadeldakse ka Hotsuma unikaalse kirjasüsteemi mugandamise võimalusi eesti keelele ning näidatakse, kuidas selle kirjasüsteemi abil saab ka eesti keelt kirjutada vertikaalkirjas, harrastada omapärast kalligraafiat ning luua huvitavaid graafilisi ja kunstilisi kirjaobjekte.
Loengu käigus on soovijail võimalus ka ise osaleda praktilistes harjutustes, kujundada selles kirjasüsteemis näiteks oma nimekaarte, visandada meelevaldseid sõnaglüüfe ja teha kalligraafilisi etüüde.
Mati Kiirend on inseneriharidusega kalligraaf, kes on lõpetanud Villu Tootsi kirjakooli, harrastanud ladinakirjalist ilukirja ning osalenud 1960. aastatel ka kirjakunsti näitustel. Huvi korras on uurinud hiina hieroglüüfide semantikat ja harrastanud ka idamaist (hiina-jaapani-korea) kalligraafiat. Maailma erinevaid kirjasüsteeme uurides on ta üle kümne aasta pühendunult tegelenud erakordselt põneva ja intrigeeriva vana Jaapani Hotsuma kirja teemaga ja selle võimaluste erinevate rakendustega. Ta on koostanud ka mitmeid käsikirjalisi materjale, sh „Eesti keel Hotsuma kirjas” (2003/2004) ja „Hotsuma Tsutae (Hotsuma legendid) – ühe unikaalse kirjasüsteemi lugu. I Hotsuma kirjasüsteem. II Vanad häälikulised kirjad Jaapani saartel” (2009).
Loeng toimub jaapani kultuuri erinevaid tahke tutvustavate ürituste raames, mis kaasnevad näitusega „Sumi-e. Jaapani klassikaline tušimaal”.
Näitus „Sumi-e. Jaapani traditsiooniline tušimaal” on Adamson-Ericu muuseumis avatud kuni 2. juunini 2013.