Mis jääb kaadrisse, kuhu suunab autor seekord fookuse – need on baasküsimused, millest Tammetalu jaoks maalimine algab. Fookuse valik määrab vahendid ja määrab tehnika. Kui fookusevahetus toob kaadrisse uusi objekte, siis nõuab see enamasti ka uue (maali)keele kasutuselevõttu.
Seekordne linnamaastikusari vaatleb tehismaastikku tehismaastikus – kaupluse vaateakent kui omapärast urbanistlikku kvintessentsi. Kaadris on kolm elementi: lakooniline ja rütmiliselt korduv arhitektuurne abstraktne vorm, plastikust mannekeenid ja kunstvalgus. Arhitektuurse elemendi, kui neist kolmest kõige enam mateeriat eviva kujutamisel on kasutatud “Eesti maastikust” juba tuttavaks saanud rasket ja tihedat värvimassiivi. Valguse ja selles kümblevate kunstkehade kujutamine nõuab autori sõnul aga hoopis teist keelt (loe: pintslikirja ja –tehnikat).
Millise maalispetsiifilise instrumendiga lähenedes siis analüüsida seda magusat valgust ja banaalsetes poosides tegelasi vitriinidest, mille võiks kokku võtta sõnadega “puhas ilu”, küsib Tammetalu. “Loomulikult peenikese pintsliga, kuidas siis muidu, sest see on “ilusa maali” üks tunnustatumaid vahendeid Eestis”, vastab ta ise. “Kes saaks uurijat keelata?”
P.s Näitusel on ka üks alusmaali järgus lõpetamata teos, et näitlikustada ja täita Vano Allsalu poolt T. Tammetalule antud tellimus “Kunsti kiirkokaraamatu” tarbeks, kus TT annab igale maalihuvilisele kiirretsepti selle kohta, kuida luua ilus ja hästimüüv figuratiivne maal.
Näitus jääb avatuks kuni 20. detsembrini 2008.
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.
Näituseid Draakoni galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.