Linnaorkester ja noortekoor unistavad jõuludest

2 minutit

Kuulajateni jõuavad nii palju kui vähetuntud jõulumuusika pärlid. On traditsionaale, on levimuusika pärandit, aga ka neoklassitsismi ajastul loonud sakslase Paul Hindemithi (1895-1963) orkestriteos Tuttifäntchen Suite.

Lukas Groen on Hollandist pärit dirigent ja helilooja. Praegu Pärnus elav muusik on õppinud aastatel 1991-1997 Rotterdami Muusikaakadeemias dirigeerimist ja kompositsiooni (juhendaja Arie van Beek), täiendanud end Itaalias Chingiana Muusikaakadeemias Gianluigi Gelmetti juures ning Viinis Claus Peter Flori ja professor Wolfgang Harreri käe all.

Orkestrite loend, kellega Lukas Groen tööd teinud, on muljetavaldav: Hilversumi Raadio Filharmoonia orkester, Jacob Obrechti sümfooniaorkester (peadirigent 1999-2008), Armeenia Filharmoonia orkester, Ungari Matavi sümfooniaorkester, Randstadi orkester, Novosibirski Filharmoonia kammerorkester, Bristoli amatöörorkester New Bristol Sinfonia. Ta on juhatanud ka kammerorkestrit I-Symfonietti-01 Šveitsis, kus mängivad noored andekad muusikud üle Euroopa parematest orkestritest. Eestis, Itaalias ja Prantsusmaal on Lukas Groen dirigeerinud erinevatel festivalidel ja kursustel, sealhulgas ka Pärnu Linnaorkestrit Neeme Järvi suveakadeemias.

Hollandi kriitikutelt on Lukas Groeni pälvinud vaid kiitvaid sõnu. Helilooja Klaas de Vries on maininud tema erilist kaasaegse muusika mõistmist ja professor Harrer on kiitnud tema tugevat isiksust, muusikalis-psühholoogilist instinkti ja oskust teha tööd lauljatega. (Lukas on juhatanud Vlissingeni oratooriumikoori ja Rotterdami vokaalansamblit Rovoce).

Tulemused räägivad iseenda eest: Groen võitis 1997. aastal rahvusvahelise konkursi Oestereichish-Ungariche Wettbewerb für Dirigenten; 1999. aasta septembris sai ta rahvusvahelise dirigeerimiskonkursi Concours International da Jeunes Chefs d’ Orchestre de Besançon finalistiks. 2000. aastal autasustati teda Madalmaade ühe prestiižsema noorte dirigentide autasuga – auhinna ja stipendiumiga.

Eestisse asus Lukas Groen elama 2008. aastal. Alates 2009 tegutseb ta Muusikaühing La Nota kunstilise juhi ja Rahvusvahelise Neeme Järvi Suveakadeemia kursuste korraldajana. Ta on muusikafestivale, konserte ja rahvusvahelisi muusikavahetusprojekte korraldava fondi Treffen Foundation direktor. Alates novembrist 2009 töötab Pärnu Filharmoonia produtsendina, jaanuarist 2010 alustab lisaks G. Otsa nim. Muusikakooli sümfooniaorkestri dirigendina.

Heliloojana on Lukas Groen kirjutanud hulga teoseid ansamblitele, kooridele, orkestritele ja dokumentaalfilmidele. Praegu töötab oma esimese ooperi kallal.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp