JOHNSON ja JOHNSON Hobusepea galeriis

2 minutit
Kuula

Paldiski linna (taas)üleandmisel Eesti Vabariigile 26. septembril 1995 ja sellega seoses peetud kõnes lausus president Lennart Meri: „…. Täna me ei räägi mineviku ohvritest ega mineviku taludest, mis vajusid siia sõjaväebaasi betooni alla. Täna kõnelgem tulevikust, Paldiskist kui võimalusest, Paldiskist kui looduse kingitusest, Paldiskist, mis ootab arhitektuurivõistlust, et alustada oma kaheksandat sajandit tööka, kauni, puhta ja sõbraliku Eesti linnana, kus kõik maailma laevade lipud on alati teretulnud. Eesti Vabariik, ma soovin sulle õnne: su kadunud poeg on tagasi tulnud. …“

Aastal 2009 on Paldiski elanike suurimaks probleemiks lisaks tööpuudusele ja olematule integratsioonipoliitikale linna enda alla mattev ja haisev nafta- ja transiidiäri. Hoolimata linlaste pääsu merele blokeerinud sadama ja plahvatusohtlike suurtööstuste edukusest ei kajastu see aga kuidagi „peremees-organismi“ käekäigus ja elujärjes.

Kuid linna vähenõudlik elanikkond jõuab valutada südant lisaks elamisväärse keskkonna puudumisele ka Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumi saatuse pärast. Kui Johnson ja Johnson 2006. aastal esmakordselt Paldiskisse jõudsid, näis kunstnike sõnul ateljeemuuseum ja Adamsoni isik moodustavat kireva elanikkonna peamise identiteedikeskme ja olulise ühisosa, Adamsoni loomingut tunti ja tuntakse siiani ühtviisi hästi ning austatakse nii eesti- kui ka venekeelse elanikkonna hulgas. Avatav näitus on vahekokkuvõte projektist, mille eesmärgiks on läbi Paldiski linna püstitatava Amandus Adamsoni skulptuuri „multikultuurse ja multinatsionaalse elanikkonna ühisidentiteedi loomine ning otsuste langetamise protsessi kaasatud motiveeritud osaliste produtseerimine, indiviidide ja ühiskonna vahelise läbirääkimiste ruumi laiendamine, diskussiooni ja dialoogiplatvormi loomine. Valitud ja püstitatav Adamsoni skulptuur ei oleks mitte üksnes esteetiline objekt ja projekti lõppeesmärk, vaid algusest peale sotsiaalse tähenduslikkusega laetud linnaskulptuur.“ 

 

Näitus jääb avatuks kuni 27. aprillini 2009.

 

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Näituse avamist toetab Andres Tali.

 

Näituseid Hobusepea galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp