Esnas avati arhitekt Avo-Himm Looveerile  pühendatud näitus „Rohkem kui arhitekt“

2 minutit

Esmaspäeval, 16. augustil avati Esna Galeriis arhitekti Avo-Himm Looveeri (1941–2002) 80. sünniaastapäevale pühendatud mälestusnäitus „Rohkem kui arhitekt. Avo-Himm Looveer 80“.

Näitusel eksponeeritakse nii arhitekti omakäelisi skitse, makette kui ka akvaralljoonistusi. Tegemist on esimese arhitektuurialase näitusega Esnas. Abikaasa Kristin-Mari Looveeri sõnul soovis pere mälestusnäituse korraldada just Esna Galeriis, kuna Avo-Himm on sealt naabrusest pärit. „Ta on sündinud Kodasemal Esna mõisa lähedal Rajala talus. Peale isa sõja ajal arreteerimist jäi ema nelja väikese pojaga üksi ja algasid pere rännuaastad ja Himmi kirev koolitee erinevates koolides. Hiljem õppis ta aasta Tartu ülikoolis reaalteadusi, oli aasta Siberis ehitustöödel otsides isa jälgi. Selle järgnes sisseastumine ERKI arhitektuuri osakonda, kust ta  võeti kolmeks aastaks vene sõjaväkke. Naastes  tagasi ERKI-sse, algas  ühine arhitektuuri stuudium uue kursusega, kus kujunesid eluaegsed sõbrasuhted ja mõttekaaslased. On huvitav mõelda, kuidas ühest maapoisist sai ikkagi arhitekt,“ selgitab Kristin-Mari Looveer.

Näitusel on Looveeri mitmekülgsest loomingust esitatud tööd, mis illustreerivad arhitektiks kujunemist ja arhitektuuri loomise protsessi – teekonda mõttest majadeni. Näituse keskmes on isikupärane loomeprotsess mitte niivõrd konkreetsed  projektid.

Kolleegid Ain Padrik ja Vilen Künnapu on Avo-Himm Looveert iseloomustanud kui sõltumatut arhitekti. „See kingitus on antud vähestele. Hea materiaalse tunnetusega meister tegeles arhitektuuri nähtamatu küljega, maagiaga, mis annab inimesele identiteedi siin universumis. Jumalik Matemaatika, mida Looveer valdas, väljendus tema täpses elu määratlemises. Avo-Himm Looveer oli ja on eesti kultuuris ere ja puhas nähtus. Sellised inimesed on tulehoidjad ja majakad,“ on öelnud Padrik ja Künnapu.

Avo-Himm Looveeri tuntuim töö on Tallinna Olümpia Purjespordikeskus.

Näituse avamisel räägivad Avo-Himm Looveeri loojatee kujunemist ja tema loomingust kolleegid Veljo Kaasik, Vilen Künnapu, Ike Volkov jt.

Näituse on koostanud ja kujundanud arhitektid Kristin-Mari Looveer ja Jaan Ollik.

Näitus jääb Esna Galeriis avatuks kuni 12. septembrini. Esna Galerii on 2019. aasta kevadel avatud kaasaegne näituste ja kultuurisündmuste toimumispaik, mis asub ajaloolise Esna raudteeasula endises peakaupluse hoones. Galerii missiooniks on oma tegevuse kaudu eri valdkondade pühendunud meistrite ning süvatundjate esiletõstmine ning nendevahelise dialoogi loomine.

Esna Galerii on külastajatele avatud pühapäeviti kell 12–15, muul ajal kokkuleppel. Vaata külastusinfot: https://esnagalerii.ee/info

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp