Kultuurilooline fantaasia lauludega
Meie esimene „kunstlauljanna“ Aino Tamm (1864-1945) oli pärit Mulgimaa taluperest. Tema karjapõlve „alletustest“ sündis koos Miina Härmaga pala „Lauliku lapsepõli“. Aino Tamme esituses sai eesti rahvalaul „salongikõlbulikuks“ ja jõudis Lääne-Euroopa pealinnade lavadele, kodumaal õhutas see rahvuslikku eneseteadvust. Vanemas põlves oli ta hinnatud laulupedagoog ning Tallinna Konservatooriumi auprofessor. Aino Tammest on inspireeritud Salme Pedaku tegelaskuju Eduard Vilde näidendis „Tabamata ime“.
Tamme saatust võib võrrelda pooliku tuhkatriinulooga, kus on olemas küll tuha sisse puistatud herned, haldjast võõrasema ja ballil tantsimine, kuid puuduvad prints ja õnnelik lõpp. Maksimalism ja enesepiitsutamine ning samal ajal kogu jõuga teistele elamine saatis teda kogu elu. Mis on kunstniku õnn ja kas tal on seda üldse vaja?
Muusikaline lavastus „Varjuring. Õhtu Aino Tammega“ etendub Andres Särevi kortermuuseumis Tallinnas Tina tn 23. Seal, vaid paar korrust lauljanna viimasest elupaigast allpool, astub ta koos oma kaasteelistega tänapäeva publiku ette. Tekst vaheldub Tamme repertuaarist pärit lauludega.
Teatriõhtu seab kokku ja lavastab Liis Kolle, kunstnikutöö teeb Reili Evart.
Aino Tamme kehastab laulja Jane Tiik, näitlejana osaleb Toomas Täht, klaveril Martti Raide.
Esietendus 13. novembril kell 19, etendused 14., 17. ja 18. novembril kell 19 ning 15. novembril kell 16 Särevi teatritoas (Tina 23-13, Tallinn)
Etendus on ilma vaheajata ja kestab 75 minutit.
Lavastust toetab Eesti Kultuurkapital.