Tormise ja Pärdi kontserditandemiga oma 80. hooaega alustav Eesti Kontsert toob sügisel publiku ette hulgaliselt häid Eesti interpreete, maineka Soome Raadio Sümfooniaorkestri ja rahvusvahelise festivali KLAVER, lavale jõuavad ka kevadel ära jäänud Rein Rannapi ja „Entel-Tenteli“ kontserdid.
Sügishooaja esimesel avaõhtul, 24. septembril Estonia kontserdisaalis esietenduvas muusikalavastuses „Ringlemisi“, millega tähistame Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva, tulevad ettekandele soolohäälele, koorile ja elektroonikale seatud Veljo Tormise teosed – nii väiksed vokaaltsüklid („Neli kildu“, „Kimbuke tähti“) kui ka tuntud kooriteosed („Ingerimaa õhtud“, „Pikse litaania“). Teet Kase lavastuses on kandev roll Liisi Koiksonil ja Eesti Filharmoonia Kammerkooril, laiendatud kõlaruumi eest hoolitsevad Sander Mölder ja Ülo Krigul, visuaali loovad videokunstnik Taavi Varm ja EKA tudengid, muusikajuht ja dirigent on Kaspars Putniņš. „Ringlemisi“ etendub ka 25. septembril Pärnu kontserdimajas ja 26. septembril Vanemuise kontserdimajas.
Hooaja teise avaõhtuga 25. septembril Estonia kontserdisaalis tähistab Eesti Kontsert maestro Arvo Pärdi 85. sünnipäeva. Sel puhul tuleb Eestis esiettekandele Pärdi teose „La Sindone“ uusversioon, mille helilooja kirjutas konkreetselt teose ettekandjatele, tippviiuldajale Vadim Repinile ja dirigent Andres Mustonenile mõeldes. Kontsert sünnib koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Pärdi sünnipäevakontsert kantakse 24. septembril ette ka Jõhvi kontserdimajas.
Tänavu oma 75. sünnipäeva tähistav Eesti Rahvusmeeskoor annab oktoobris neli sünnipäevakontserti üle Eesti. Ettekandele tuleb Veljo Tormise „Kalevala seitsmeteistkümnes runo“ meeskoorile, solistidele ja rahvapillidele. Helilooja ise ütles selle kohta 1985. aastal nii: „Kogu runo üldmõte võiks meie jaoks olla sümboolne: Väinämöisel õnnestus ellu äratada igipõlised algteadmised, muistse elutunde sügavamad arusaamad ning neist tarkust ja tugevust ammutada.“ Sünnipäevakontserdil tuleb esmaesitlusele ka Tõnu Kõrvitsa uudisteos, mis on Eesti Kontserdi ja helilooja ühine kingitus Rahvusmeeskoorile. Kontserdid „Kalevala 17. runo“ on 13. oktoobril Vanemuise kontserdimajas, 14. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 15. oktoobril Pärnu kontserdimajas ning 16. oktoobril Jõhvi kontserdimajas.
16.¬23. oktoobrini toimub Tallinnas taas rahvusvaheline festival KLAVER, mis on juba möödunud sajandi lõpust toonud igal teisel sügisel Eestisse kokku maailma pianistide eliidi. Tänavuse festivali sisuliseks teljeks on kõigi Beethoveni viie klaverikontserdi ning klaveriga koorifantaasia ettekanded kolmel kontserdil, kolme Eesti orkestri ning kuue Eesti tipp-pianisti soleerimisel. Sooloõhtutega esinevad nelja eri põlvkonna superpianistid Prantsusmaalt, Venemaalt, Lõuna-Koreast ja Itaaliast, kes toovad publikuni lisaks Beethoveni suurteostele ka palju kaunist romantilist klaverimuusikat.
Festivali KLAVER raamesse mahuvad ka armastatud maestro Rein Rannapi uue klaveriplaadi „Ikka ja alati“ esitluskontserdid, mis algselt pidid toimuma sel kevadel. Nii plaadil kui ka kontsertidel lisanduvad klaveri kõlale eelsalvestatud elektronhelid ning muusikat toetavad nende lugude jaoks valminud videod. Lisaks heliplaadile on kontsertidel saadaval ka noodikogumik kõigi kavas kõlavate paladega. Rein Rannapi „Ikka ja alati“ kontserdid toimuvad 10. oktoobri Vanemuise kontserdimajas, 17. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 20. oktoobril Pärnu kontserdimajas ja 23. oktoobril Jõhvi kontserdimajas. Kõik kevadistele kontsertidele ostetud piletid kehtivad!
7. novembril võõrustab Estonia kontserdisaal suurepärast Soome Raadio sümfooniaorkestrit, mida peetakse õigustatult meie põhjanaabrite kutselise muusikakultuuri üheks alustalaks. 1927. aastal Soome Ringhäälingu juurde asutatud orkester on tänaseni aktiivne uue muusika tellija ja salvestaja. Orkestrit dirigeerib Peterburis sündinud ja õppinud Stanislav Kotšanovski, kes on Venemaa särava noore dirigendina tõusnud komeedina maailma muusikataevasse, tehes järjest dirigendidebüüte selliste juhtivate orkestritega nagu Royal Concertgebouw Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre de Paris jpt. Esitusele tuleb Elgari viiulikontsert h-moll op. 61 ja Rahmaninovi sümfoonia nr 3 a-moll op. 44, viiulil soleerib vene uue põlvkonna viiulivirtuoos Nikita Borissoglebski.
Eesti Kontserdi teaduse, tehnoloogia ja muusika ühendsari „Curioosum“ toob 19. ja 20. novembril Telliskivi Loomelinnakus lavale elektronooperi legendaarse filmirežissööri Andrei Tarkovski viimasest, tegemata jäänud filmist. Rahvusvahelises koostööprojektis leiavad käsitlust teemad nagu inimese ümbritsemine virtuaalreaalsuse „turvalise“ kilbiga, robotite integreerimine inimmaailma ja selle tagajärjed. Muusikat elavas ettekandes teeb Trio NIHE koosseisus Ekke Västrik, Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes (flööt, süntesaatorid, elektroonika). Projekti „Tarkovsky. The 8th Film“ sünnile panid õla alla Zoon (Austria), PÖFF, Musiktheater Linz (Austria), Teatro della Tosse (Itaalia). Viinist saabuvad Eesti etendusteks kohale ka mõlemad peategelased, Tarkovski osatäitja ja suur KUKA firma robot.
Detsembris jõuab viimaks publikuni sel kevadel ära jäänud „Entel-tenteli“ 50. sünnipäevakontsert, kus astuvad üles Eesti Raadio Laste Laulustuudio koorid Kadri Hundi ja Kaie Tanneri juhatusel, Püha Miikaeli poistekoori ettevalmistuskoor Imbi Laasi ja Jana Perensi dirigeerimisel ning VHK keelpilliorkester eesotsas dirigent Rasmus Puuriga. Siin on rõõmsat äratundmist nii vanavanematel, vanematel kui ka lastel. Värsked seaded on teinud Jaak Jürisson ja Kadri Hunt, liikumisseaded Märt Agu. Õhtut juhib Tõnu Oja. „Entel-tentel 50“ kontserdid toimuvad 6. detsembril Vanemuise kontserdimajas, 8. detsembril Pärnu kontserdimajas, 10. detsembril Jõhvi kontserdimajas ja 13. detsembril Estonia kontserdisaalis. Kõik kevadistele kontsertidele ostetud piletid kehtivad!
Jõuluaegne „Pühademuusika“ toob sel korral tervitusi Viinist. Ooperilaulja Annely Peebo ja vokaalgrupp VieVox (Austria) esitavad kauni pühademeeleolulise kava¬ kõlab Viini klassikute muusika ja Viini valsid, sekka mõned maailma tuntumad jõuluhitid, ning muidugi ka eesti muusika. Eesti publiku ees on maailmakuulsa Viini poistekoori vilistlastest koosnev VieVox esimest korda. Annely Peebo ja VieVoxi kontserdid toimuvad 25. detsembril Pärnu kontserdimajas, 26. detsembril Estonia kontserdisaalis, 27. detsembril Vanemuise kontserdimajas ja 28. detsembril Jõhvi kontserdimajas.
Lisaks suurkontsertidele toob Eesti Kontserdi 80. sünnipäeva-aasta sügishooaeg publikuni arvukalt värvikaid muusikasündmusi ja kontserdisarju nii Tallinnas kui ka kõikjal Eesti. Vaid Pärnusse jõuab sealseks hooaja avakontserdiks Poola Raadio kammerorkester Amadeus, solistiks Irina Zahharenkova. Lisaks Soome Raadio Sümfooniaorkesterile on põhjanaabrite poolt külla tulemas legendaarne kammerorkester Tapiola Sinfonietta, kel kõrvuti Tõnu Kõrvitsa Thule eleegiate ja Tšaikovski Rokokoo variatsioonidega (solist Jonathan Roozeman) kavas Beethoveni 7. sümfoonia, dirigent Risto Joost.
Teist korda võõrustab Tallinn Kultuurikatlas rahvusvahelist lastefestivali „Big Bang“ ning kevadel pausile pandud noorte interpreetide telekonkurss „Klassikatähed“ jõuab algaval sügishooajal samuti oma finaali ja võitjate galakontserdini.
Eesti Kontsert tuletab meelde, et tulenevalt terviseameti hetkel kehtivast publiku hajutamise nõudest pannakse müüki piiratud kogus pileteid. Kontserdipaikades palume publikul hoida distantsi, pesta ja desinfitseerida käsi ning haigena koju jääda.