Kultuuriprojektide rahastamine Euroopa Liidus

2 minutit

Kultuurivaldkond on Euroopa Liidus eriti raskes seisus, kuna otsese kultuurisuunitlusega programme on vähe, tegelikult vaid üksikud. Ilmekalt illustreerib kultuurivaldkonna rahalisi võimalusi Euroopa Liidu eelarvejaotus, kus kultuurile, haridusele, spordile ja noortele on kokku määratud ca 1% EL kogueelarvest, samas läheb põllumajandusele ca 45%. Kui põllumajanduspoliitika on ELis riikideülene ja selle kujundamine toimib koostöö tulemusel, siis kultuur kui riigi identiteedi küsimus jääb iga riigi enda arendada. Poliitika puudumine toob aga paratamatult kaasa puudused finantseerimisvõimalustes.

Seega peab muusika-, teatri-, kirjanduse- või tantsuprojekti tegija uurima võimalusi, kuidas sobitada oma idee tehnoloogia-, turismi- jt valdkondade programmide raamesse. Targalt tegutsedes on kultuurile võimalik toetust saada ka keskkonnafondidest. Tuleb vaid olla leidlik. Sellistest ja paljudest teistest võimalustest ongi käesolevas kogumikus juttu.

Kogumik annab ülevaate kultuuri rollist ja kultuurialasest koostööst ning rahastamispõhimõtetest Euroopa Liidus. Käsitletud on eri programmide eesmärke, osalemistingimusi, projektidele esitatud nõudeid ning viiteid lisainfo saamiseks. Kogumiku koostamisel olid abiks vastavate programmide koordinaatorid Eestis. Tekste illustreerivad mitmed projektinäited, kus osalisteks ka Eesti organisatsioonid.

Trükise  elektroonilise versiooni leiate Eesti Kultuuri Kontaktpunkti kodulehelt: http://www.kul.ee/ccp

Kuna EL oma koostööprogrammide ja fondidega on pidevalt muutuv ja arenev kooslus, on plaanis kogumikku aastate lõikes uuendada. Raamat on mõeldud tasuta jagamiseks kõigile projektitegijatele ja asjahuvilistele, oma eksemplari saate Kultuuriministeeriumist (Suur-Karja 23, Tallinn).

Esimene omalaadne konkreetselt kultuurisektorile keskendunud materjal, on igati vajalik abimees Euroopa Liidu koostöö- ja rahastamisvõimalustes orienteerumisel.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp