Rahvusraamatukogu ootab infot koroonaviirust kajastavate veebilehtede kohta, et jäädvustada need tuleviku tarbeks Eesti veebilehekülgede arhiivi veebiarhiiv.digar.ee.
Oodatud on soovitused veebilehtede, sotsiaalmeediagruppide, portaalide, blogide ja näiteks YouTube’i videote kohta, mis kajastavad Eesti elu COVID-19 pandeemia ajal. Veebilehel kajastatu peab puudutama Eestit ja eestimaalasi pandeemia kontekstis, olgu see eesti või mõnes muus keeles. Talletamise tingimus on materjali vaba kättesaadavus ehk et sisuni jõudmiseks ei pea kindlasse keskkonda sisse logima (näiteks nagu on seda vaja mõne sotsiaalmeediavõrgustiku puhul).
Talletamist väärivate teemade hulka kuuluvad muuhulgas: koroonaviiruse päritolu; teave viiruse leviku kohta; piirkondlikud või kohalikud viirusepuhangu piiramise meetmed; meditsiinilised/teaduslikud aspektid; muutused eluolus ja inimeste omavahelises suhtlemises (sh kultuuritarbimises, spordielus jms); muutused majandustegevuses; poliitilised aspektid; vabatahtlikud aktsioonid jne.
Veebiarhiivi haldab Rahvusraamatukogu ning selle eesmärk on tagada püsiv ligipääs Eesti kultuuripärandisse kuuluvale veebiinfole. Veebiarhiiv on hea info tulevastele põlvedele, pakkudes sissevaadet meie mõttemaailma ja igapäevaellu. Seda võib käsitleda ka omalaadse digitaalse varukoopiana meie ühiskonnast, olulistest teemadest ja inimestest.
Rahvusraamatukogu kogub Eesti veebiinfot 2010. aastast ning eelmise aasta seisuga sisaldab arhiiv pea 125 000 veebilehte, millest paljud on tänaseks juba veebist maha võetud. Kohustus salvestada Eesti veebisaite, mis asuvad domeenil .ee või ka muudel domeenidel, tuleneb 2017. aastal jõustunud säilituseksemplari seadusest.
Väikese hulga, peamiselt riigiasutuste talletatud veebilehtedega, saab tutvuda aadressil veebiarhiiv.digar.ee. Vastavalt säilituseksemplari seadusele võib kogutud veebisisu internetis vabalt kättesaadavaks teha ainult autoriõiguse omaja nõusolekul.
Ettepanekuid koroonaviirust kajastavate veebilehtede osas saab esitada siin >>