19. veebruaril on kirjanik Jaan Krossi 100. sünniaastapäev. On klassikuid, kelle juubel möödub võrdlemisi märkamatult, kuid on hea meel tõdeda, et Krossi puhul see nii ei ole: ilmunud on Krossi värssromaani „Tiit Pagu“ esma- ning romaanide „Wikmani poisid“ ja „Kolme katku vahel“ taastrükk. Oodata on „Maailma avastamise“ uut versiooni ning novelliraamatut. Rahvusraamatukogus saab uurida Krossi enam kui 300 eesti ja muudes keeltes ilmunud teose väljapanekut „Maailma avastamine“, kus peale raamatute ka illustratsioone, fotosid ning köitekunstnike loomingut. Homme esietendub Eesti Draamateatris Krossi eluloo aineline lavastus „Suur Siberimaa“. 17. veebruaril avatakse Tammsaare muuseumis Krossile pühendatud näitus „Olla laev“. 18. ja 19. veebruaril toimub aga kirjanike liidu musta laega saalis rahvusvaheline konverents „Köielkõndija“.
Jaan Krossi juubel ei ole aga mitte lihtsalt rahvusvaheline, vaid ka piiriülene: Helsingi keskraamatukogus Oodi peeti eile juubeliseminar. Elavnenud on tõlketegevus. Krossi teoseid on tõlgitud 25 keelde ning muidugi on lähenev tähtpäev toonud lisa. Juba 2017. aastal ilmus türgi ja makedoonia keeles „Keisri hull“ (tlk Zeynep Ünalan, Marija Trajikoska), saksa keeles „Wikmani poisid“ (tlk Irja Grönholm) ja inglise keeles romaani „Kolme katku vahel“ II osa (tlk Merike Lepasaar Beecher). Hollandi lugejateni jõudis „Kolme katku vahel“ täies mahus aasta hiljem (tlk Frans van Nes ja Jesse Niemeijer), mullu lisandus sellele „Rakvere romaan“ (tlk Frans van Nes). Eesti Kirjanduse Teabekeskuse juhataja Ilvi Liive sõnul on neist kõige menukamaks osutunud „Kolme katku vahel“, mida on Hollandis müüdud üle 7000 eksemplari. 2020. aasta on juba toonud leedukeelse „Kolme katku vahel“ I osa (tlk Danutė Sirijos Giraitė) ning oodata on muudki. Ilvi Liive: „Kohe peagi on Soomes ilmumas romaan „Taevakivi“, Inglismaal „Kolme katku vahel“ III köide, Hollandis „Keisri hullu“ kordustrükk ja Ungaris Krossi novellikogu. Läti- ja soomekeelsena ilmub Krossi luuletsükkel „Maailma avastamine“.“
Loetelu ei ole sugugi täielik, Jaan Krossi juubeliaasta on suurelt ja säravalt ette võetud. Aga eks klassikud saagi 100aastaseks üks kord me elus, nagu tõdes hiljuti hea kolleeg. Pidutsegem!