Pealelend – Liina Oja, SA Tallinna Kultuurikatel juhatuse liige

2 minutit

27. XI hommikul avaldas EKKMi tegevjuht-kuraator Marten Esko ühismeedias ehmatava teate, et EKKM on sunnitud 2019. aasta näitusehooaja varem lõpetama, sest SA Tallinna Kultuurikatel ütles ootamatult üles üürilepingu EKKMiga. Kultuurikatla ja Tallinna linnavalitsuse tellitud ehitusauditis seisab, et kuigi laguneva hoone konstruktsioonid on rahuldavas või isegi heas seisukorras, on hoone mitmeid detaile hinnatud vaatluste põhjal (elu)ohtlikuks. Vähemalt nii seisab Esko saadetud pressiteates.

SA Tallinna Kultuurikatel peaks olema uhke, et tal on EKKMi sugune rentnik. Omanikuna on ju eelkõige Tallinna linna ja ka Kultuurikatla asi hoolt kanda, et hoone saaks korda ja tegevus jätkuks. Kuidas kommenteerite tekkinud olukorda?

SA Tallinna Kultuurikatel on olnud uhke selle üle, et kunst, eeskätt moodne kunst on siinses piirkonnas aktiivselt toiminud. Oleme EKKMiga pidanud aastaid häid suhteid. Kahjuks saime aga novembri keskel ehitusekspertiisi tulemused kogu Põhja pst 35 hoonekompleksile (puudutab ka meie suveala, nn Pada), kus olukord tunnistati eluohtlikuks ning neis hoonetes inimtegevus keelati. Kultuurikatla juhina pean tagama inimeste turvalisuse ning seetõttu pidime vastu võtma sulgemisotsuse.

Üürilepingu sõlmimisel 2010. aastal võttis EKKM üle ka teatavad kohustused. Lepingus seisab: „EKKM võtab üle hoone haldamise ja majandamise, tagab ehitise ja nende ümbruse heakorra ning vajalikud kommunaalteenuste kasutamise lepingud.“ Aastate jooksul on EKKMi juhtkond teinud hoone ja territooriumi heakorrastamise plaane, kuid ühtki neist ei ole kahjuks realiseeritud. Võib öelda, et stardiplatvorm oli EKKMil ja Kultuurikatlal ühesugune või isegi EKKMi kasuks, nemad said kasutatava hoone haldajaks, Kultuurikatel sai oma hoone veelgi kehvemas olukorras.

Kümme aastat on piisavalt pikk aeg oma üüritaval pinnal heakorra tagamiseks, Eestis on kultuuri toetavad riiklikud ja kohaliku omavalitsuse struktuurid, vahendeid võib taotleda EASi vahendusel jne.

2019. aasta lõpuks oleme jõudnud olukorda, kus EKKMi hoone läheduses liikumine on varinguohu tõttu eluohtlik. Elekter, vesi ja heitvee ärajuhtimine on teostatud ajutiste ja praeguseks amortiseerunud, s.t ohtlike lahendustega. On aeg Põhja pst 35 haldamise küsimused üle vaadata, sest vanaviisi jätkata ei ole kahjuks enam võimalik ega ohutu.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp