Kirjastuse Lugemik näitus, rahvusvaheline sümpoosion ja raamatumess Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

5 minutit

Näitus  „Väljaandja Lugemik. Trükised aastatest 2010–2019“
18. mai – 1. september 2019
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum (ETDM)
Näituse avamine 17. mail kell 17.00

Näitusel „Väljaandja Lugemik. Trükised aastatest 2010–2019“ saab esmakordselt näha kõiki Lugemiku viimase kümnendi jooksul kirjastatud trükiseid. Eksponeeritud 81 trükise hulgas on kunstnikuraamatud, monograafiad, näitusekataloogid, teatritekstid, tekstikogumikud, aga ka muud trükitud materjalid, nagu plakatid, postkaardid, zine’id jms.

Näituse eesmärk on luua ja laiendada arusaamu graafilise disaini ja kunstikirjastamise eripäradest ning selle eri kihtide tähendustest. Näituse fookuses on seekord kirjastus. Kümmekond aastat Eesti kunstiväljal tegutsenud kirjastus Lugemik on oluliselt defineerinud kunsti ja disaini esitlemise vorme kaasaegse graafilise disaini vahenditega ja keeles ning tutvustanud neid valdkondi aktiivselt ka rahvusvahelisel väljal.

Iseseisva kunstikirjastusena on Lugemik koostöös kunstnike, disainerite, teoreetikute ja mitme kultuuriinstitutsiooniga kaardistanud suure osa tänapäeva Eesti kunsti- ja disainimaastikust. Näitus keskendub kunstiteose tiražeeritavaks objektiks tõlkimisele kui raamatu tegemise meetodile, puudutades raamatu väljaandmisega seotud teemasid alates graafilisest disainist ja kunstiteose reprodutseerimisest kuni mitmesuguste koostöövormideni.

Näituse keskmes on valik kunstiteoseid Lugemiku kirjastatud raamatutest, mis koos trükistega annavad ülevaate erinevate kahe- ja kolmemõõtmeliste teoste, tekstipõhiste tööde ning performance’ite tõlkimisest raamatu formaati. Eksponeeritud on järgmiste kunstnike ja disainerite tööd: Merike Estna, Dénes Farkas, Flo Kasearu, Knock! Knock! Books, Paul Kuimet, Marge Monko, Kadri Noormets & Asia Baś, Tõnis Saadoja, Jaanus Samma, Anna-Stina Treumund, Anu Vahtra, Ranno Ait, Jaan Evart, Mikk Heinsoo, Ott Kagovere, Tuomas Kortteinen, Else Lagerspetz & Loore Sundja, Ott Metusala, Ronald Pihlapson, Indrek Sirkel, Jan Tomson.

Koos näitusega ilmub ka mahukas kataloog, kuhu on kaastööd teinud disainikriitik ja kuraator Kristina Ketola Bore (NO), teoreetik ja Yale’i ülikooli kunstiteaduse doktorant Mia Kang (US), kunstnik ja kirjastaja Lieven Lahaye (BE), kirjastuse Knock! Knock! Books eestvedajad Else Lagerspetz & Loore Sundja (EE). Lisaks on väljaandes uuesti trükitud valik Lugemiku trükistes varasemalt ilmunud tekste.

7.–8. juunil toimub näitusel rahvusvaheline kunstikirjastamise sümpoosion ja raamatumess, kus osaleb üle 20 kultuuri- ja kunstikirjastuse kogu maailmast. Lisaks toimuvad näituse raames mitmed lastele ja nooretele mõeldud töötoad ning avalikud giidituurid.

Lugemik on Tallinnas tegutsev iseseisev kunstiraamatute kirjastus, mille asutasid 2010. aastal graafiline disainer Indrek Sirkel ja kunstnik Anu Vahtra. Koostöös noorte kunstnike, disainerite ja teoreetikutega on Lugemik tänaseks välja andnud 81 trükist. 2013. aastal avas Lugemik oma esimese raamatupoe Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) hoovil ning 2017. aastal koostöös Tallinna Kunstihoonega poe teise asukoha kunstihoone fuajees. 2018. aastal ühines Lugemikuga graafiline disainer ja teoreetik Ott Kagovere.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum on kõigile huvilistele avatud erialakeskus, mis kogub, säilitab ja esitleb kohalikku disaini ja tarbekunsti, korraldab rahvusvahelisi näitusi ning tutvustab nende valdkondade mitmetahulist olemust.

Näituse idee: Indrek Sirkel & Anu Vahtra
Näituse kujundus: Kaisa Sööt
Graafiline disain: Indrek Sirkel & Ott Kagovere
ETDM tiim: Kai Lobjakas, Ketli Tiitsar, Toomas Übner, Sandra Sirp
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Linnavalitsus, Eesti Kunstiakadeemia

Sümpoosion ja raamatumess
Kirjastamine ja kogukond: erialased kontekstid
7.–8. juuni 2019
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Tasuta sissepääs!

„Kirjastamine ja kogukond. Erialased kontekstid“ uurib paneelide, loengute ja performance’itega kapitali, majandusmudelite ja prekaarse töö küsimusi kunsti ja disaini kirjastamises. Samuti käsitleb üritus poliitilist kirjastamist, tegeledes teemadega nagu identiteet, dekoloniseerimine ja kväärsus. Sümpoosion seab eesmärgiks tuua esile privileegi ja võimu aspekt millegi avalikustamise juures, kutsudes kokku nii kohalikud kui ka rahvusvahelised kirjastajad, raamatupoed ja kultuuritöötajad.

Messile ja sümpoosionile on oodatud nii erialainimesed kui ka laiem publik, keda huvitab graafiline disain üldisemalt, väikekirjastuste hoolikalt kureeritud valikud, käsitletavad teemad ja kaasaegne kunstikirjastamine.

Reede, 7. juuni 17.00–21.00

Sümpoosioni ja raamatumessi avamine. Oma raamatutega on kohal kõik osalevad kirjastused ning õhtu jooksul asutvad performance’itega üles graafiline disainer ja kunstnik Tatjana Stürmer (DE), kirjastus ;paranoia (EE) ning vabakutseline kuraator ja kunstitöötaja Margit Säde (EE/CH).

Laupäev, 8. juuni 10.00–20.00

Kureeritud programm paneele, loenguid, presentatsioone ja raamatuesitlusi:
10.00 Paneel: „Kirjastamine ja iseseisvad raamatupoed“. Moderaator: Benjamin Thorel (After 8 Books). Panelistid: Andrea Cudolo ja Giacomo Covacich (Bruno) ja Indrek Sirkel ja Anu Vahtra (Lugemik)
11.30 Esitlus: Ajakirja Rab-Rab: Journal for Political and Formal Inquiries in Art viies number. Sezgin Boynik (Rab-Rab Press)
12.00 Loeng: „Sõltumatu kirjastamine ja risograaf“. Paul Johni (Endless Editions)
14.00 Loeng: „Püüdes meeleheitlikult (üksteise lauseid) lõpetada”. Kollektiiv Hardworking Goodlooking
15.30 Paneel: „Prekaarne töö, võrgustikud, majandus“. Moderaator: Laura Toots. Panelistid: Sarah van Binsbergen (Valiz), Airi Triisberg
17.00 Esitlus: Zarina Hashmi ja Sarah Burney raamat „Directions to My House“.Anthony Tino (Fully Booked)
18.00 Paneel: „Feministlik kirjastamine ja väljaanded“. Moderaator: Marge Monko. Panelistid: Maryam Fanni ja Matilda Flodmark (MMS), Sara Kaaman (MMS/Girls Like Us), Jessica Gysel (Girls Like Us), Liz Allan

Programm täieneb jooksvalt.

Osalevad kirjastused: After 8 Books (FR), Bon Gah (IR), Bruno (IT), Colorama (DE) & Stefanie Leinhos (DE), EFA RBPMW Riso Room / Endless Editions (US), Fully Booked (UAE), Girls Like Us (BE), Hardworking Goodlooking (NL/PH/US), Knock! Knock! Books (EE), Knust Press (NL), Lodret Vandret (DK), MMS (SE), Onomatopee (NL), ;paranoia (EE), Paul Paper & Friends (LT), Rab-Rab Press (FI), Rollo Press (CH), Rooftop Press (FI), Sternberg Press (DE), Valiz (NL)

„Kirjastamine ja kogukond: erialased kontekstid“ kuraatorid on Sandra Nuut (EE) ja Kristina Ketola Bore (NO).

Sündmust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Rootsi Saatkond Tallinnas

Täpsem info: Lugemik
info@lugemik.ee
www.lugemik.ee

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp