Eestisse tuleb Viini Tonkünstler Sümfooniaorkester

2 minutit

Esimene maailmasõda tõi kaasa segadusi mitte ainult lahingutandril, vaid ka muusikamaastikul ? Tonkünstler Orchestra ja Concertverein Orchestra ühinesid ning võtsid endale nime Wiener Sinfonie-Orchester. Hiljem formeerus selle kollektiivi baasil aga Vienna Symphony Orchestra. Paradoksaalsel kombel säilis samas siiski ka muusikaühing nimega Tonkünstler, mis tegutses kuulsa dirigendi Wilhelm Furtwängleri juhtimisel aktiivselt 1933. aastani.

Pärast Teist maailmasõda, täpsemalt aastal 1946 võttis Alam-Austria (Viini ümbruskond) sümfooniaorkester Gau-Symphonie-Orchester Niederdonau endale nime Tonkünstler ning sealtmaalt kuni tänaseni tunneme seda kollektiivi Tonkünstler Orchestra of Lower Austria?na.

Selle orkestri ees on dirigendipuldis seisnud niisugused nimed nagu Paul Hindemith, Arvid ja Maris Jansons, Christoph von Dohnányi ning Zubin Mehta. Solistidest on tehtud koostööd Mstislav Rostropovit?i, Alfred Brendeli, Heinrich Schiffi, Isabelle van Keuleni, Grigori Sokolovi jt maailmakuulsate interpreetidega.

Orkestri koduks on Viini Musikverein, proove tehakse nüüd selle Klaassaalis, mis valmis 2003. Kristjan Järvi on Viini Tonkünsler Sümfooniaorkestri peadirigent aastani 2007 ning arvatavalt lähtub temagi orkestri sihtide seadmisel kõnealuse kollektiivi vapikirjast, milleks on traditsiooni ja innovatiivsuse ühendamine ühte kunstilisse tervikusse.

Vahetult enne Eesti-kontserti esineb Tonkünstler Sümfooniaorkester ka Leedus Kaunases ja Lätis Riias. Tallinnas Tubina-festivalil saab nende esituses kuulda R. Straussi, Mahleri ning mõistagi Tubina loomingut (Neljandat sümfooniat). Kontserdil teeb kaasa ka metsosopran Annely Peebo.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp