Aasta Film on “Risttuules”, aasta filmiajakirjanik Tristan Priimägi

2 minutit

Eesti Filmiajakirjanike Ühing (EFÜ) nimetas Aasta Filmiks 2014 Martti Helde ajaloolise filmi “Risttuules”, mida pärjati 2000 euro ning Neitsi Maali pronkskujuga.
Filmiajakirjanike Ühingu poolt parimale Eesti filmile väljaantava Neitsi Maali auhind läks seekord Martti Helde ajaloolisele linateosele “Risttuules”. Aasta levifilmiks nimetati “Adele’i Elu 1. ja 2. peatükk” (levitaja VSI Kinoteka) ning aasta filmiajakirjanikuks kuulutati Tristan Priimägi ajalehest Sirp. Auhindade jagamist kandis üle portaal kultuur.err.ee.
Filmikriitiku ja EFÜ liikme Jaan Ruusi sõnul pälvis “Adele’i Elu” aasta levifilmi auhinna ühe inimsuhte kulgemise eelarvamustevaba ja loomuliku kujutamise eest. “Aasta filmikriitikuks nimetatud Tristan Priimägi sai auhinna ajalehe Sirp filmikülgede elavdamise ja kõrgetasemelise kriitika eest ning peaauhind ehk Neitsi Maali läks linateosele “Risttuules” traagiliste ja rahva ajalugu mõjutanud sündmuste kujutamise eest uudses pildikeeles,” kommenteeris Jaan Ruus.
“Risttuules” räägib Tartu ülikooli filosoofiatudengi Erna perekonna traagilisest saatusest. 27-aastase väikese tütre ema perekond küüditati koos tuhandete eestlastega Siberisse ühel 1941. aasta juuniööl ning tema mees saadeti vangilaagrisse. Ajaloolise mängufilmi aluseks on Erna päevikumärkmed, aga ka küüditamisest rääkivad kirjad, mälestused, arhiivimaterjalid, joonistused, fotod ja intervjuud. “Erna jaoks peatus aeg sel hetkel, kui ta oma kodust vägivaldselt ära viidi. Aja peatumisest lähtub ka filmi audiovisuaalne lahendus: kaadris on inimesed tardunud, kolmemõõtmelises pildis liigub vaid kaamera,” selgitas Jaan Ruus.
Neitsi Maali auhinnale nomineeriti tänavu Andres ja Katrin Maimiku “Kirsitubakas”, Priit ja Olga Pärna “Lendurid koduteel”, Jaan Toomiku “Maastik mitme kuuga”, Ilmar Raagi “Ma ei tule tagasi” ning Martti Helde “Risttuules”.
Tänavu antakse Aasta Filmi auhind välja juba 22. korda. Aasta Filmiks 2013 sai Oscari kandidaat ja Kuldgloobuse nominent Zaza Urušadze linateos “Mandariinid”.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp