Tartu Lastekunstikooli näitus “Vägiloom” galeriis Noorus

2 minutit
Kuula

16.detsembril kell 17 avatakse galeriis Noorus Tartu Lastekunstikooli õpilaste ja õpetajate ühisnäitus Vägiloom, mis oma sisu ja vormi poolest suhestub nii väiksema kui ka suurema kunstipublikuga. Avamisel performance!

Antud näituse põhiliseks stiiliks on arusaadavatel põhjustel naivism, kuid seda ei tasu alahinnata. Nii mõnigi kunstikoguja, kes austab seda kunstivoolu, leiaks Vägilooma näituselt omale uue teose.

1982. aastal toimus Pariisis naivistide näitus nimega “Les Peintres du cæur sacré” (puhta südame maalijad), mille järel hakkas selle kunstivoolu kohta levima terminid „puhta hinge kunst” ja „süütu kunst”.

Leiti aga, et see ei sobi tänapäeva, kuna väga keeruline on leida neid tõeliselt süütuid maailmanägijaid, keda ümbritsev pole suutnud eriti mõjutada. Nii on kirjas M. Vallikivi artiklis Naivismi teine tulemine.

Vägilooma näituse paljud teosed võiksid kuuluda termini alla „puhta hinge kunst” , kuna lapsed on meie maailmas need, keda ümbritsev on kõige vähem mõjutanud. Lapsed on need „süütud maailmanägijad” olgugi, et nad on varustatud nutitelefonide jm tehnikaga.

Näituse teema autor, Tartu Lastekunstikooli õppealajuhataja Martha C.

Stewart, mõtestab näituse sisu lahti järgnevalt: „Põlisrahvad uskusid, et iga inimese sees pesitseb hinge- või väeloom. See on tegelane, kes meie üle valvab ja meid kaitseb. Ta ilmneb looma kujul selleks, et me teda paremini ära tunneksime. See, kas ta kehastub suurte küünistega karuks, valvsaks öölinnuks või hoopis libedaks maoks, ütleb palju meie iseloomu kohta.

Kaasajal ei ole see legend kuskile kadunud – Harry Potter’it kaitses loits, mis võttis isahirve kujutise; „Videviku” saagas oli libahunt Jacobi identiteet tihedalt seotud Indiaanlaste tootem-looma pärimusega. Veel võib näiteks tuua superkangelased nagu Batman, Ämblikmees ning miks mitte ka Mees, kes teadis ussisõnu.

Tartu Lastekunstikooli õpilased ja töötajad jäädvustasid igaüks seda sisemist looma, kellelt nemad jõudu ammutavad. Pole üllatav, et maalidel on, lisaks loomakujutistele, esindatud ka videomängudest tuntud tegelased, Ipodid ning kiirtoit – ka need võivad olla väe allikaks.

Kuid nagu igas pärimuses ja muistendis ei pääse kangelane üksi võidule, vaid vajab selleks ustavate kaaslaste tuge, nii ka Lastekunstikooli näitus mõjub ühtse tervikuna vaadatuna kõige jõulisemalt.”

Galerii Noorus

Riia 11, Tartu

T-L kell 10-17

Evelin Salumaa

Tartu Lastekunstikooli galerist

evelin.salumaa@hotmail.com

+372 55694848

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp